| Xterror a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru. am o problema cu pc-ul acum o luna in urma mi-a facut ceva figuri. ecranul acela albastru "The blue screen of death" am schimbat 4 feluri de windowsuri. the same. aparea ecranul albastru isi dadea reset. l-am desfacut. l-am curatat de praf, degeaba pana intr-un final mi s-a stricat sursa. am cumparat alta sursa 450w, l-am aprins porneste dar nu intra in bios. ce naiba ar putea fi problema? cipul de la bios? Si inca ceva am un laptop cadavru laughing ca alt cumva nu l-as putea numi. 1.20 GHz Ram 240 Mb Video card nu stiu, da in or ce caz 30 mb 16, HDD 4 GB straight face. as dori un joc online dar sa nu depaseasca de 700Mb care ar putea merge pe cadavrul acesta va rog!

3 răspunsuri:
| youmail a răspuns:

Te-ai gandit ca ar putea fi ceva gen "hardware" adica sa cureti placutele de ram, procesorul sa ii schimbi pasta (vasilina siliconica) etc?
Daca nu te descurci sau nu ai substantele necesare vino cu el la mine (daca esti din Bucuresti) si te ajut cu vreo 40 de lei.

| Xterror explică (pentru youmail):

Ms pentru ajutor dar sunt din TIMIS. Da am curatat rami, processorul tot. il bag in priza. se aprinde invarte coolerul imi palpie led-ul de la DVD-R (nu e ceva normal), nu vrea sa intra in bios pur si simplu n-apare nimica pe monitor. (monitorul merge) n-am nic ce-a mai mica idee ce ar putea sa aiba!

| youmail a răspuns (pentru Xterror):

Vezi sursa. Fa rost de o sursa cu imprumut de la cineva. E posibil ca unele tensiuni de alimentare sa nu fie in parametrii optimi stabiliti de producator si placa de baza sa intre in protectie.