| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema :de curand mi s-a blocat internetul si i-am chemat pe cei de la respectiva retea si mi l-au reparat, apoi mie mi-a expirat antivirusul si a trebuit sa il dezinstalez pentru a instala altul, iar momentan nu am antivrus.Cand am vrut sa intru pe Google Chrome nu a mers si l-am sters si am vrut sa instalez altul si nu merge nici cum.Va rog frumos sa imi spuneti de ce oare nu merge instalat(pentru ca nu am antivirus?), si ce trebuie sa fac sa mearga? multumesc anticipat si dau funda si voturi kiss

P. S mie mi-a expirat antivirusul cu mult timp inainte, adica, cu cateva saptamaniwhistling

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Browserele de internet, inclusiv Google Chrome, nu au nici o legatura cu programele antivirus, asa ca ar trebui sa-ti mearga, chiar fara sa ai antivirus instalat. S-ar putea sa ai vreun virus ori program malware. Incearca in felul urmator:
-Descarca si instaleaza Malwarebytes' Anti-Malware (este gratuit) de pe site-ul oficial, exista si in limba romana. Dupa instalare il actualizezi (dai Actualizare) si dupa aceea dai o scanare completa si stergi daca ti-a gasit vreun virus.
-Descarca si instaleaza un program antivirus gratuit, de ex. avast! 6 free si un firewall, de ex. ZoneAlarm ori Comodo Firewall, sunt gratuite si impreuna cu programul antimalware iti asigura o protectie buna, aproape ca un antivirus licentiat foarte bun.
-Inainte de a merge mai departe mai poti da o scanare online, multe programe antivirus au scanere online gratuite, de ex. BitDefender, Kaspersky, Comodo Antivirus etc, dar nu este obligatoriu.
-Descarca apoi si instaleaza Google Chrome, ar trebui sa-ti mearga. Daca totusi nu-ti merge, inseamna ca ai alta problema si atunci poti descarca si instala alt browser, de ex.Mozilla Firefox 4 si acesta este foarte bun.
Toate aceste programe le descarci de pe site-urile oficiale, acolo este sigur ca sunt in regula. Succes si numai bine!