| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU imi, plac jocurile video pe televizor insa am o intrebare daca imi cumpar unu il pot adapta la PC? sa mearga computer sa functioneze ca gen TV PC-ul din computer doar sa setez jocul dorit iar dupa sa folosesc in loc de keyboard si mouse jocu pe televizor sa ia rolul in locul lor?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Deci pratic tu vrei sa iti cumperi o consola? Sau sa conectezi TV-ul la PC si sa folosesti manete?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru Wr3nch):

Da,vreau sa-mi cumpar joc pe tv sa-l connectez l pc ca HDMI VGA la el nu la tv sa connectez ci la pc.Da, manete si pistol.Se poate connecta direct la pc fara sa fie nevoie de un tv? Pentru ca tv ul e monitorul, care are la fel ca un televizor VGA/HDMI.

| Wr3nch a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu, nu poti conecta o consola la PC. Se conecteaza direct la tv sau monitor. Dar o poti conecta daca ai hdmi direct la tv.

| lpavel a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu te supara dar un om ca tine inca nu sa intalnesc, dar nici n-am auzit in viata mea! Tu ai idee pe ce lume traiesti?
Nu exista joc numai pentru tv! Tv-ul trebuie conectat la ceva cum ar fi o consola sau un pc iar jocul il cumperi pentru consola sau pc iar pc-ul sau consola conectate la tv se vede pe tv si il joci pe tv! Pistol, maneta, controller(joysteak) il conectezi la pc sau consola si joci jocul uitandu-te pe tv care la randul lui este conectat la pc sau consola! Ti-am explicat ca unui copil de 3 ani!

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru Wr3nch):

Pai am, monitor VGA/HDMI.

| Wr3nch a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Atunci da, poti conecta direct consola la monitor. Dar atat. Prin PC nu prea are sens, doar daca nu vrei sa inregistrezi jocul, caz in care iti trebuie programe sau placa de captura.

| lpavel a răspuns:

O gramada de cuvinte amestecate abia inteleg ce vrei sa zici... Deci din cate am inteles eu tu vrei sa ai un tv pe post de monitor. DA, binenteles ca poti! De ce n-ai putea? happy Conectezi tv-ul la pc printr-un cablu VGA sau HDMi, (Iti recomand HDMi) mai conectezi si un cablu tv iar apoi din telecomanda tv-ului schimbi pe HDMi care va fi pc-ul sau dai pe un canal tv: 1, 2, 3 etc si asa vei putea avea ce-ti doresti happy Iti sugerez insa sa cumperi un tv cat de cat bun cu un timp de raspuns minim 5milisecunde altfel o sa ai lag in jocuri! happy Bafta!

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru lpavel):

Da vreau sa zic ca...da, am monitor VGA/HDMI si tv tot asa. Insa eu, te-am intrebatat daca jocul pe televizor il pot sau conecta cu unitatea sa ma joc de pe jocul televizor in loc de tastatura si mouse sa folosesc manete.+ pistol