| AlexMercer a întrebat:

Mai intai de toate as vrea sa va spun sa nu ma trimiteti pe alte forumuri etc etc. Vreau sa intreb daca un i7 4790k + un gtx 980 va duce jocurile noi (BF4, crysis 3 etc) la 60 fps la very high ultra. Daca nu, de ce? Vreau sa imi explicati cu amanunte. GTX 980-ul este de la MSI editia reference, adica nemodificat, neoverclockat (dar asta nu inseamna ca nu o sa ii fac OC eu)
Ce as vrea sa va intreb înafara de asta: Ce placa de baza, rami, sursa imi recomandati? Dar sa nu fie foarte scumpe.
Precizez ca bugetul meu este de max 5500 ron
As vrea raspunsuri doar de la cei care stiu sigur, pentru ca am cautat foarte multe pe net, benchmarkuri etc si aici scrie 70FPS acolo 40FPS la acelasi joc si... nu mai stiu ce sa cred.
Repet, vreau raspunsuri doar de la cei care stiu sigur! Nu ma trimiteti catre alte forumuri!
Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In principiu duce. Nu ai specificat fix ce era mai important - rezolutia. Nu are sens sa iei i7 serie K daca nu faci overclock.

| AlexMercer explică (pentru KodrutZ):

1. As vrea sa ma incadrez in 4500-5000 de lei maximum
2. Prin mai-iulie
3. Nu trebuie sa aiba monitor inclus. Am unul 1920x1080, pe care vreau sa il pastrez
Nu intentionez sa il schimb.
4. Sistemul va fi pentru Gaming extrem, gen shadow of mordor la ultra, battlefield 4 la ultra etc.
5. As vrea sa fac overclocking, dar cu racire cu apa (si ca tot am zis, stiti ceva sistem de racire pe apa?, care sa nu coste mult). Deoarece imi e frica un pic sa fac OC cu racirea pe aer
6. Nu e necesar sa fie silentios, doar sa nu se auda ca un avion ceva.
7. Nu detin alte componente pe care vreau sa le pun in acest PC. Am insa un sistem mai vechi pe care vreau sa il vand.
8. Nu neaparat, dispun de tastatura si mouse si casti.
9. Daca asamblarea se face la sediu, atunci da.
Si fac overclock
Multumesc anticipat pentru ajutor

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexMercer):

Daca e vorba de mai-iulie, discutam atunci. Ofertele se schimba de la saptamana la saptamana si in momentul de fata preturile la multe componente sint imense fata de acuma 2-3 luni. GTX 980+i7 4790k in buget de 5000 si vrei sa iasa un sistem decent? Esti amuzant. Poate mai scad preturile pina in mai, dar ma indoiesc sa se poata face ce zici tu in conditii serioase (e MUSAI si SSD si sursa ca lumea, carcasa aerisita). Legat de OC, stai chill, nu e nici un risc pe aer. Am facut OC pe aer din 1998 incoace si nu am ars nimic, iar protectiile atunci erau cu mult sub ce ai acum. Nu mai fac fiindca am picat in extrema eficientei energetice si a silentiozitatii.winking

| AlexMercer explică (pentru KodrutZ):

Dar cam ce sursa ar trebui sa iau? adica ce puter, ce rating ce protectii etc. multumesc mult!

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexMercer):

Pentru OC serios, ceva cu randament sporit si mai ales amperaj sanatos. Cam ceva in genul asta - http://www.pcgarage.ro/surse/be-quiet/straight-power-10-80-plus-gold-600w/. Minim certificare gold, minim 5 ani garantie (Seasonic da la Fanless-uri 7, chit ca is a draq de scumpe - dar macar am un ventilator mai putin in sistem cu ocazia asta). Am facut unui amic un sistem cu sursa BeQuiet mai ieftina, sint excelente.

| AlexMercer explică (pentru KodrutZ):

Ai da dar nu e prea putin puternica? eu credeam ca imi trebuie o sursa de 750W pentru i7 4790k si un gtx 980 +oc... dar ma rog daca esti sigur ca asta trebuie... sigur imi ajunge OC cu sursa aia? si sursa are cablurile de alimentare pentru placa?

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexMercer):

De unde pina unde ai ajus la asemenea concluzie? Povesti. Un sistem complet cu astea doua mentionate de tine nu suge mai mult de 400 W din sursa in full load. Hai sa zicem 500 cu mama overclockului si nspe telefoane puse la incarcat pe USB-uri. Uite, sa nu crezi ca vorbesc din parieristica nefondata - http://www.tomshardware.com/......845-9.html
Iar in testul ala au folosit un Titan ca placa video care papa clar mai mult decit un 980.

| AlexMercer explică (pentru KodrutZ):

Ok am inteles, deci e pefect una de 600W. Multumesc mult! Ce zici, asta e buna? http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/gp700g-600w/
Multumesc mult inca o data

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexMercer):

Lasa breh cacaturile. Ce ziceam eu mai sus? Daca vrei componente high-end, nu te zgircesti la astea esentiale. Te poti zgirci la tastatura si mouse eventual... dar nu la sursa sau la hard/ssd.

| xDanyxDany a răspuns (pentru AlexMercer):

Eu iti recomand sa nu faci overclock pentru ca nu are rost, nu o sa castigi aproape nimic in plus, eventual un 5fps maxim in plus si soliciti piesele degeaba... oricum piesele sunt muult peste cerintele oricarui joc aparut din cate am vazut. Inca o chestie, am facut un calcul si in cei 5500 lei abia te incadrezi sa-ti iei placa de baza, video, procesorul si ramii, de raciri sursa si carcasa nu mai vorbim, asa ca iti recomand sa mergi pe amd pentru ca sunt foarte buni, nu te mai lua dupa lume ca zice ca Intel e mai bun ca nu e asa, fiecare are cateva tehnologii pe care nu le are celalalt atata tot, mai jos ai linkuri cu cel mai tare procesor si cea mai tare placa video de la amd:

Placa video: http://www.cel.ro/......ctcu-ii-l/

Procesor:http://www.cel.ro/......lus-box-l/

Placa de baza:http://www.cel.ro/......am3plus-l/

Cooler lichid placa video: http://www.cel.ro/......-lichid-l/

Ramul:http://www.cel.ro/......l11-red-l/

Sursa: http://www.cel.ro/surse/sursa-modulara-corsair-rm-series-rm1000-1000w-l/

Hard: http://www.cel.ro/hard-disk_uri/hdd-wd-black-1tb-sata3-7200rpm-64mb-l/

Ti-ar mai trebuii carcasa dar tot ce ti-am dat eu in linkuri costa 5400 lei, poate o sa zici ca sunt slabi cei de la amd pentru ca sunt ieftini dar iti zic ca sunt foarte buni si eu am aceeasi configuratie doar ca am o placa de baza mai scumpa si ma joc absolut tot ce vreau eu la ultra si la orice joc depaseste peste 60 fps. acum este alegerea ta ce-ti iei, daca vrei Intel iti vei lua doar procesorul placa video si plaac de baza, restul componentelor nu le mai iei;)

| KodrutZ a răspuns (pentru xDanyxDany):

Trebuia sa cauti o sursa macar de vreo 1500W, ca sa stim o treaba. Ca restul is alese fix cu picioarele, partea a doua. Nici macar nu i-ai pus un hard hibrid, ce sa mai zic de SSD...

| xDanyxDany a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing pai ba, mai bine sa ai o sursa mai mare decat sa puste ca, consuma prea mult componentele, si in legatura cu hardul, tu nu ai auzit ca vrea sa dea maxim 5500 lei si toate astea ajung la 5400 lei, si hardul ala e foarte bun, e wd caviar black adica cel mai rapid, un wd caviar blue e mult mai lent ca si unul black chiar daca au 64 mb fiecare

| KodrutZ a răspuns (pentru xDanyxDany):

Rapid pe dracu, compari trabant cu lastun. Daca e de buget, hibrid macar. Nu pusca nimica, tu ai habar cit consuma componentele alea?

| RaduTN a răspuns:

Raspunde la urmatoarele intrebari

1. Care este bugetul maxim in care vrei sa te incadrezi?

2. Cand intentionezi sa faci achizitia?

3. Configuratia trebuie sa aiba monitor inclus?
- Daca nu, ce rezolutie maxima are monitorul pe care-l detii?
- Daca ai un monitor mic, intentionezi sa-l schimbi în viitor cu ceva mai mare (Full HD sau peste)?

4. La ce vrei sa folosesti sistemul? Daca lucrezi in special cu programe specifice de editare foto/video sau profesionale, te rog spune-ne cum se numesc.

5. Vrei sa faci overclocking sau nu te pasioneaza?
Daca nu stii ce-i aia overclocking, cel mai probabil nu vrei sa faci

6. E necesar sa fie un sistem silentios sau nu este relevant?

7. Detii alte componente pe care ai vrea sa le folosesti cu acest sistem? Daca da, spune-ne cate ceva despre fiecare, ce model sunt, ce tip, etc.

8. Ai nevoie si de periferice (tastatura, mouse, mousepad, boxe, casti)?

9. In cazul in care achizitionezi un sistem complet, doresti si asamblarea lui?

[*]Nota
Este in interesul tau sa revii cu cateva zile inainte de a plasa comanda. De ce? Pentru ca preturile produselor, stocurile disponibile si promotiile pot varia de la o zi la alta, iar un wishlist facut astazi, peste cateva zile poate avea 0% relevanta.
Pentru a beneficia de cele mai bune sfaturi din partea noastra, te rugam sa revii cu 2-3 zile inainte de a plasa comanda.