| Bogdim0t a întrebat:

Bună TPU! Recent mi-a luat tata un calculator și am ca și gpu "NVIDIA GeForce 6600". Am vrut să văd dacă merg jocuri cu el și nu-mi merge mai nimic. Am încercat prima data cu roblox (bănuiesc că nu e un joc atât de mare) și nu-mi merge, îmi spune că este necesar DirectX 10 sau mai mult, dar când dau dxdiag, îmi scrie că are deja DirectX 11. Apoi am încercat la valorant și aici îmi spune "A D3D11 compatible GPU (feature level 11.0 Shader model 5.0) is required to run the engine". N-am înțeles ce am nevoie. Dacă mă puteți ajuta vă rog să-mi spuneți dacă pot repara ceva că dacă nu îmi cumpăr altceva. (Am dat update la tot și la computer și la driver și nu s-a schimbat nimic)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa aia video este extrem de veche asa ca nu te astepta sa joci ceva din ultimii 10 ani(sunt cateva exceptii cel mai probabil). Suporta maxim DirectX 9 si are doar 265mb VRAM. Ce procesor ai si cata memorie RAM deoarece degeaba iti iei alta placa video daca face bottleneck din cauza celorlalte componente?

| Bogdim0t explică (pentru anonim_4396):

Pentium(R) Dual-Core CPU E6600 3.06Hz 3.07GHz. De asta am și întrebat pentru că nu prea mă pricep la chestiile astea și aveam nevoie de calculator. Mie îmi trebuie cel puțin DirectX 10, o să caut pe net ceva ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdim0t):

Cauta o placa video ieftina care suporta DX10/11, gasesti cu 1/2 GB RAM, deoarece nu merita sa investesti mai mult in PC-ul ala.

| Wr3nch a răspuns (pentru Bogdim0t):

Ceva ok e alt pc, ca procesorul e sub cerintele minime pentru valorant. Tata ți-a luat pc de buget, pentru școală, nu pentru jocuri.

| Bogdim0t explică (pentru Wr3nch):

O să schimb placa video, e destul de veche și nu suportă ce am nevoie eu, nu e nevoie să schimb pc-ul.