| 1ull1 a întrebat:

Am slot la placa video 1 x PCIe x16 si vreau sa stiu daca mi se potriveste toate versiunile de la orice placa PCIe.
Acest model de slot se potriveste PCI Express 2.0 x16?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se potriveste orice placa video. Diferenta este intre viteza de transfer. Daca viteza placii de baza este mai mica placa video nu va lucra la capacitate maxima.

| 1ull1 explică (pentru Salontanul):

Innafara de ceea pe slot cu agp. nu?

| Salontanul a răspuns (pentru 1ull1):

Nu se mai fabrica placi video pe slot AGP. Placile din magazinele mari sunt numai pe slot PCI-e. Placi pe AGP gasesti numai in magazine mici (si alea uitate pe acolo) sau la SH.

| 1ull1 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru informatie si asa observ ca PCIe sunt cele care domina mai mult...