| FloryIry a întrebat:

Va rog mult, cineva cu experienta.

Am un laptop vechi :

Procesor Interl(R) Pentium(R) 4 CPU 2.40 Ghz
Memory :478 MB RAM
BIOS: PheonicBios 4.0 Release 6.0
System Model : Evo N1020v
Operatyng Sistem :Micosoft Windows Xp Home Edition (5.1,Build 2600)

Problema este urmatoarea.mi se blocheaza din 30 in 30 de minute.de nu mai pot face nimic pe el,doar sa dau restart la pc.
Pe langa asta, inainte de laptop, acum 1 luna foloseam un calculator :Intel Celeron 2.4 Ghz...care s-a stricat din acelasi lucru, de nu s-a mai deschis pana la urma, si am apelat la laptop si am lasat calculatorul la oparte. Timp de 1 luna a mers bine, dar de 2 zile incoace incepe sa imi faca aceleasi figuri ca si calculatorul inainte sa se strice(sa nu se mai deschida)
Mentionez ca intru mai des pe un site convesational unde cineva mai acum 2 luni cand eram pe calculator mi-a zis ca imi da jos net-ul sa nu mai intru, si chiar asa a facut, in secunda 2 nu mai aveam internet.iar acum cateva zile pe laptopp la fel a facu,mi-a dat jos,internetul.O fi de la asta? Mi-a virusat ceva? ca sigur era un hacker sad
Eu vreau doar sa stiu,dc se intampla acelasi lucru la laptop cum s-a intamplat la calculator? Asta vreau sa stiu, de la ce este problema? aceleasi simptome ca sa zic asa…Poare fi de la acea persoana de pe internet care mi-a dat joc net-ul de cateva ori? dar eu avand Ip routabil am reusit sa ma conectez iar, poate fi un virus care imi manaca ceva de mi se blocheaza asa laptop-ul de sunt nevoita sa dau restart mereu asa cum faceam si la calculator pana nu s-a mai deschis deloc sad?

Răspuns Câştigător
| FreeLife a răspuns:

Hmm... sa-ti explic.
Pc-ul si laptopul sunt clar virusate
Aia find una, sa trecem la a doua: e posibil si/sau probabil sa te fi jucat jocuri putin prea puternice pentru pc-ul/laptopul tau.
3. Ce inseamna la tine pc si laptop vechi, 5 ani, 10? si asta depinde, pc-ul si laptopul nu sunt facute sa dureze 100 de ani... laptopul pana undeva-n 3-5 ani daca e ceva bun, si pc-ul da, te tine vreo 10-15 posibil si mai mult (cred!) (depinde si de pc)
4. cu astea spuse... concluzia ar fi: Reinstall windows, fa-ti curat in el inainte (si pe pc si pe laptop) si daca sunt foarte vechi. Cu 400 de euro, o investitie care cred ca merita si te tine urmatorii 10 ani asigurat.
Bafta!
P.S. Pc=Personal Computer=Calculator

| FloryIry explică (pentru FreeLife):

Calculatorul are aproape 8 ani, dar am schimbat hardul la el odata acum 2 ani.iar laptopop are si el 5 ani.
Faza este urmatoarea.Calculatorul care acum nu se mai deschide.cand apas butonul power porneste pentru 5 secunde si se inchide inapoi, am verificat placutele de memorie, sursa e buna.nu are nimic.si inca un detaliu,cand aprind de la power butonul mare sub el este ledul acela rosu, de data asta nu mai palpaie deloc cum palpaia mereu cand il aprindeam si mergea.
Deci, nu pot instala nici windows-ul pe calculator acum ca nu ma baga deloc in bios, se aude un vajait incercand sa caute sa intre, dar se inchide dupa 5 secunde.
iar laptop-ul vad ca se manifesta la fel cum se manifesta si calculatorul, despre ce virus poate fi vorba si cum scap de el? sad

| FreeLife a răspuns (pentru FloryIry):

E posibil daca ai umblat in pc, atunci cand ai schimbat hardul sa fi scos firele ce conecteaza ledurile (verde si rosu de sub sau deasupra sau oriunde) de hard, alea odata deconectate si puse aiurea la loc, poti sa ai pc de 3000k euro ca nu-ti porneste... incearca sa verifici firele alea...
Din cate vad aici problema la PC este de Hardware nu de Software, deci verifica ce ti-am zis mai sus. Daca nu stii ce si cum du-l la cineva specializat... acolo chiar nu-i usor si nici de joaca.
Iar laptopul... cred ca e full plin de virusi...

3 răspunsuri:
| MaybeSomeone a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa zic dar oricum e bun dar reinstaleaza windows-ul! *CosMax* Recomanda! big grin si apropo la ce firma de internet esti. si cum ti -ai instalat toul in PC... mie mi se intampla la fel dar din minut in minut dar dau refresc si incerc sa nu-l supra solicit si merge OK asta a fost parerea mea am experienta cat pentru mine si prieteni tongue! bafta