| Trixy65 a întrebat:

URGENT! Deci NU mai resist! Calculatorul meu are virusi dar nu stiu de la ce. Deci cateodata imi apare ca trebuie sa se faca restart in 11 min. ca trebuie sa se faca nu stiu ce in Windows 7. Am inchis asa ca stiam ca sunt virusi (imi mai apare asa, dar daca o inched de cateva ori nu mai apare). Si dupa acea m-a rugat o prietena sa ii fac niste schite cu tablet grafiica ca ii trebuie si I-am zis ok. A trebuit sa plec pana undeva si din greseala am lasat calculatorul deschis. Dupa ce m-am intors (dupa jumate de ora), scria pe ecranul de pe calculator (ma rog, laptop) ca se face actualizare, si am incercat sa il inchid dar nu se inchidea. Dupa acea a revenit la normal. Am luat tablet grafica si am inceput sa schitez (am lucrat cam 1 ora la schitele alea, dar nu m-am enervat), si cand am vrut sa sterg ceva am dat pe iconita cu guma de sters, si mi s-a blocat laptopul si s-a facut ecranul alb :T... dupa aia a scris "The program has stopped working". Am mai incercat sa mai fac odata dar din 10 in 10 minute se intampla asa (cand voiam sa modific ceva, se bloca si se inchidea programul). Astazi intru pe Google si alte site-uri, si se incarca FOARTE greu (am propria mea retea de internet). Am antivirus, am dat scan dar la fel...

Deci NU mai pot! Mi se misca foarte greu calculatorul, si cand umblu cu tableta grafica se tot blocheaza. Inainte sa se faca restart, mergea PERFECT... Am spatiu in calculator, deci nu stiu ce sa fie.

Tata a zis ca o sa imi dupa laptopul la cineva sa mi-l curate, dar dupa aia trebuie sa platesc programul din nou si etc.

Intrebarea este : Stie cineva un ativirus gratuit, dar sa fie bun?

FUNDA SI VOT.

P.S. scuzati greslile dar m-am grabit.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cum zici tu ca se comporta nu cred ca o devirusare va rezolva problema ci o reinstalare a sistemului de operare.

PS ca is curios, cum ai tu propria ta reata de internet? Esti NASA cumva?

| halogen001 a răspuns:

Trebuie reinstalat windows-ul, blocate actualizarile si va merge bine. Daca e spatiu mult pe hard disk, se poate instala inca un windows pe o noua partitie si vei avea la pornirea calculatorului 2 windows-uri de pe care poti porni calculatorul, la alegere. In felul asta nu stergi nimic din cel vechi si poti salva din el tot ce iti trebuie, poti intra cand pe unul cand pe celalalt.

| Peridava a răspuns:

Toate programele antivirul au un trial, adica o perioada de proba de 1-3 luni. Cun nu este unul care sa vada toti virusii, poti folosi aceste programe o data gratuit in varianta full. Daca asa nu se rezolva, accepti varianta tatalui tau.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Scuze, "antivirus", m-am grabit si eu happy

| Trixy65 explică (pentru Peridava):

Eu am antivirusul Malwarebytes Anti-Malware.

| Peridava a răspuns (pentru Trixy65):

Asta nu e chiar un antivirus. Dar este foarte bun ca antimalware.
Daca nu ai nici un antivirus, incearca cu Dr.Web CureIt
Am spus daca nu ai altul, pentru ca dezactiveaza si sterge alte programe antivirus. Este foarte puternic. Dar nici el nu e universal Dupa ce il folosesti si il dezinstalezi, poti sa iti instalezi un antivirus permanent. Avast-ul in acest moment e cel mai folosit.

| Trixy65 explică (pentru Peridava):

Oare poate fi problema si de la programul de desen? Il folosesc pe acesta http://www.clipstudio.net/en. Daca fac update la Windows 10, o sa mi se stearga toate programele etc? Zic ca am Windows 7 dar nu e original adica luat din magazine, mi l-a instalat un prieten de a lui tata.

| Peridava a răspuns (pentru Trixy65):

Regret, asta nu stiu. Dar ce am incercat e sigur.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Update nu sterge alte programe.

| Denis2017 a răspuns:

Pai pur si simplu descarca trial Malware Bytes si dai sa faca treaba apoi se rezolva, asa am facut si eu cand am avut aceeasi problema