| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De ce mi se blocheaza calculatorul cand intru pe hărți?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Programarile noi sunt devoratoare de sisteme mai vechi.
Prin acest este fortat omul sa cumpere marfa noua. sad

Ciclul este simplu:
Pe calculatoare noi se pun sisteme de operare noi, care la randul lor sunt capabile sa ruleze "ultimele racnete" de programe si jocuri noi. Evident, acestia sunt mai complexe, mai mari si ca urmare necesita si resurse multe (procesor, memorie, placa video etc.).
Daca acel sistem de operare si programele noi se instaleaza pe un sistem mai vechi, atunci va functiona mai incet, poate chiar deloc.

Tu, utilizatorul ai de ales:
-daca vrei sa rulezi ultimele racnete de program cu viteza decenta, atunci iti cumperi calculator nou + toate soft-urile noi.
- daca nu esti prea pretentios si ai rabdare, atunci vei folosi sistemul, dar la viteza redusa.
- daca esti destept si nu doresti neaparat unltimul racnet (versiune) de programe, atunci iti pastrezi calculatorul pe care-l ai, cauti-, instalezi- si folosesti versiuni mai vechi a programelor dorite. Astfel, si pe un sistem vecji iti pot functiona functiile de baz, necesare din programe, poate gasesti si programe care functioneaza si mai rapid decat cele pe un sistem nou. happy

| Vântulalb a răspuns (pentru Bula):

Bine, "specialist vsdeta".
Totul e nou.

| Bula a răspuns (pentru Vântulalb):

Testeaza-l si cu Linux (Mint). Trebuie sa functioneze "brici" chiar si cu un calculator cu 4Gb RAM si un procesor P4 slabut.
Daca si atunci se intampla, atunci calculatorul are ceva problema.

| Vântulalb a răspuns (pentru Bula):

Merci. Daca stiam sa pun Linux, nu mai ajungeam sa pun intrebarea aici. Ma pricepeam mai mult. Eventual intrebam ceva similar cu o intrebare de a ta: cum sa-mi porneasca automat pc-ul cand porneste si pc-ul copilului meu la 50 km distanta, la orice ora din zi si din noapte. Bine, ca ai pus si intrebari de troll, inteleg distractia.
Dar una peste alta, azi am avut o surpriza care i-ar putea lamuri pe cunoscatori. Aveam o pagina deschisa si am vrut (iar!) sa intru pe Google maps. A venit raspunsul: aveti prea putina memorie pentru a putea accesa pagina. De unde ma rog, asa de putina memorie?

| Bula a răspuns (pentru Vântulalb):

1. Linux se pune usor, asemanator Windows: se descarca fisierul ISO de pe site-ul lor
http://linuxmint.com/edition.php?id=284

2. Cu ajutorul programului "Rufus" iti prepari kit-ul de instalare pe un stick USB (sau prepari un DVD boot-abil cu un program de scriere DVD, cum este "Nero")

3. Boot-ezi calculatorul de pe stick /DVD si va porni cu Linux Mint demonstrativ.
Dai dublu-click pe iconita de instalare si Linux se va instala asa cum alegi optiunile (poti si in limba romana).
Ai grija sa-ti notezi PAROLA de acces pe care-i dai, fiindca vei avea nevoie de ea!

Dupa 3-4 saptamani de utilizare, nu vei mai dori inapoi Windows-ul. :)

Nu stiu ce configuratie este sistemul tau, dar este posibil sa fie si virusat!
Scaneaza-l cu antivirusul de aici, bifand TOATE casutele (de severitate):
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| NLS a răspuns:

Pe ce harti?
1) Google Maps, folosind un browser cunoscut?
(Firefox, Chrome, Opera, Brave, Vivaldi)

2) Sau te referi la Maps de la Microsoft, inclusa in Windows?
Pentru ca asa sunt toate aplicatiile Windows, relativ incete, raspund mai greu, incepand cu Photos, Movies and TV, Groove Music, si terminand cu banalul Calculator, care porneste mai incet decat echivalentul din Windows 7.
(eu le-am dezinstalat si folosesc IrfanView, VLC, AIMP, respectiv Windows 10 Old Calculator.

| Vântulalb a răspuns (pentru NLS):

Google maps, Chrome, Windows10.
Dar se blocheza de tot, nu merge greu.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

A, si apropo de ce spune Bula, asta se intampla doar de cand am w10. Cica noile pc-uri nu suporta mai vechi.