| anonim_4396 a întrebat:

am o problema la internet,sunt de la Romtelecom,dar pana acum o saptamana nu am avut nici cea mai mica problema cu internetul, am sunt acum 4 zile,pentru ca imi pica mereu,la un moment dat nu se mai aprindea deloc,am sunat ieri au venit azi mi-au inlocuit modemul,dar acceiasi problema, pica netu in cateva secunde...am sunat azi si al naibii cand a verificat ala numai pica si a stat asa fara sa pice 15 minute,apoi iar a inceput, daca dau rr la modem si refac setarile sta maxim 1 min si iar pica...Repedan-du-se la nersfarsit! Imi puteti spune daca e vreo problema,poate de la virusi sau eu stiu, configurari?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ai probat modemul Romtelecom la alt PC/laptop?
Pentru viruşi fă o scanare cu Malwarebytes iar pentru alte erori cu Advanced SystemCare -> www.goo.gl/o0Emj.
Click pe Start-> Run -> msconfig.exe de la Startup lași bifat doar Windows Operating System și antivirusul, de la Services, bifezi Hide all Microsoft Services, dai disable, Apply, Ok, restart la PC.

Reinstalează driverele pentru placa de reţea.
Click pe Start -> Run scrii mmc devmgmt.msc dai enter, se deschide o fereastră, dai dublu click pe Network adapters și la fiecare click dreapta -> Uninstall. Apoi, click dreapta pe oricare dispozitiv -> Scan for hardware change.
Le dezinstalezi doar dacă ai CD cu drivere.

Dacă tot nu funcţionează zic că problema e de la placa de reţea, înlocuieşte-o.

1 răspuns:
| Baton a răspuns:

Daca nu e nici o rezolvare cu metodele mentionate de dannyetlv atunci spune-le atunci cand vin ei la tine sau prin zona sa faca un control la reteaua lor si cablurile din zona pentru ca pc-ul tau si tot ce ai in el cu modem cu tot.sau probeaza un alt modem romtelefon tongue pe cablurile tale.Vezi prin casa sa nu fi intrerupt vreun cablu...pot fi mai multe