| هوراس a întrebat:

Care unitate de hard disk e mai bună? SSD sau HDD? care sunt diferențele?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Tu ai scris cumva timpenia aia de articol? Ia uite aberatii:
1. Vitezele de transfer sunt de cel putin 10-15 ori mai mari decat a HDD-urilor actuale ce se gasesc in laptopuri si chiar desktopuri.
2. Datorita concumului foarte mic de energie si lipsa partilor mecanice care prin frecare genereaza caldura SSD-urile se incalzesc cu mult mai putin decat HDD-urile normale, ajutand astfel laptopurile in care sunt montate sa se incalzeasca per total mai putin.
Unde mai pui gasca de comentatori retarzi care parca n-au auzit de backup...
P.S. Am SSD pe sistemul meu alaturi de un HDD de 1 TB, iar pe al nevestei am pus doar SSD. Cu totul alta viata! Mor cind e sa pun mina pe un calculator cu HDD clasic. Un SSHD e compromisul ideal intre cele doua.

1 răspuns:
| HeRmeSs a răspuns:

SSD e mai bun. Am si eu la laptop. Uite diferentele : http://www.devicer.ro/ssd-sau-hdd-avantaje-si-dezavantaje/

| KodrutZ a răspuns (pentru HeRmeSs):

Tu ai scris cumva timpenia aia de articol? Ia uite aberatii:
1. Vitezele de transfer sunt de cel putin 10-15 ori mai mari decat a HDD-urilor actuale ce se gasesc in laptopuri si chiar desktopuri.
2. Datorita concumului foarte mic de energie si lipsa partilor mecanice care prin frecare genereaza caldura SSD-urile se incalzesc cu mult mai putin decat HDD-urile normale, ajutand astfel laptopurile in care sunt montate sa se incalzeasca per total mai putin.
Unde mai pui gasca de comentatori retarzi care parca n-au auzit de backup...
P.S. Am SSD pe sistemul meu alaturi de un HDD de 1 TB, iar pe al nevestei am pus doar SSD. Cu totul alta viata! Mor cind e sa pun mina pe un calculator cu HDD clasic. Un SSHD e compromisul ideal intre cele doua.