| Capullo a întrebat:

Am un hard disk intern de la o unitate DEL si vreau sa il pun la o unitate MIRIA ma intreb daca este compatibila?

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Teoretic da, mai intai verifica sa vezi daca HDD-ul este ATA (cablul acela mai lat cu multe fire) sau S-ATA (cablul este mai ingust).
Oricum, nu trebuie sa-ti faci prea multe griji, unele placi de baza si si conectori ATA si SATA happy

| relian a răspuns:

Un hard disc il poti folosi la orice unitate vrei tu indifferent ca este intern sau extern.Un hard extern este de fapt tot un hard ca si cel intern doar ca este montat intr-o carcasa si este conectat la o placuta electronica. Daca il scoti de acolo vei avea un hard intern. Cele interne sau de care sint le poti folosi indifferent ce conectie are acel hard sau calculatorul tau.Chiar de conectia difera adica chiar de este ATA sau SATA merge sa il pui oriunde. Daca hardul tau sa zic este ATA si tu vrei sa il montezi la un alt computer care are legaturi SATA atunci exista o mufa de lagatura, de trecere ca sa il poti totusi fololsi.Aceiasi chestie se aplica si pentru alimentgarea cu curent.Sint mufe de legatura.Cam asta e asa in mare.Acum ca no sa fie mai rapid decit un SATA e alta poveste, dar tu asta ai intrebat daca este compatibil si eu zic da este compatibil, asa cum am aratat mai sus.Asa ca acum stii ce si cum sa faci.Asta daca nu ai bani si vrei sa folosesti ce ai. Poti folosi si harduri de laptop la desktop si asa mai departe.Tot hard este si tot aia face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa verifici sa ai port ATA sau sata la placa de baza de la Miria, sa fie compatibile. Apoi iti mai trebuie si un cablu de date si unul de alimentare.
Altfel ca sa nu te agiti sa-l desfaci, cumpara-ti un rack extern pentru el ( ATA sau sata ) si il conectezi pe USB.

| georgedanielc a răspuns:

Este compatibil

| al3ks a răspuns:

Nu este. "mufele" de la Dell si miria sunt diferite depinde si de varsta lor... mai nou sau facut altfel de "mufe" happy funda? happy