| Grigore1239 a întrebat:

Ce pot face sa-mi mearga pc-ul mai repede? Se misca ca o testoasa pe uscat.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca softul e ok (Windows fara virusi, disc defragmentat, fara mii de programe inutile in startup), ai cam doua optiuni mari si late: mai multa memorie (saltul de la 512 la 1GB si de la 1GB la 2 se simte bine in XP, la Windows Vista/7, de la 2 la 4/8 e la fel de sesizabil), iar pe locul 2 ar fi un SSD pentru sistem. Dai un ban, dar simti ca ai alt calculator (mie de exemplu imi booteaza Windows 7 in aproximativ 10 secunde, asta cu i3 2120 si 8GB ram).

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Pe scurt, SSD e urmasul hdd-urilor care ciriie, mai rapid de peste 50 de ori in unele situatii, complet silentios si fara parti in miscare. Daca ai doar 512MB ram, presupun ca sistemul are vreo 10 ani. N-ar strica sa il schimbi cu totul...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Poti incerca dar, cum ziceam, conform standardelor de azi, calculatorul tau e foarte probabil piesa de muzeu. Daca nu te mai satisface viteza, schimba-l.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Cum ziceam, da. Eventual pui un Linux care se misca bine pe el si o sa fie mult mai bine decit in Windows (xubuntu, de exemplu).

Răspuns utilizator avertizat
| eXTREMS a răspuns:

Schimba windowsu