| suntperfect a întrebat:

Cine ma lamureste si pe mine care e treaba cu biti astea la placi video,de exemplu sunt placi cu 128, 256 biti,,,etc
Care e diferenta?,se va vedea mai realistic sau nu?
Eu ma gandesc sa cumpar o placa video noua, ma gandesc ori la un palit gtx 650ti 1gb ori un nVidia GeForce 8800 GT?
Stiu ca gtx 650 e mai buna dar nu sunt sigur deoarece 8800gt-ul are 256 biti, asta inseamna ca e putin mai buna?
Cine ma lamureste dau funda!

Răspuns Câştigător
| skyplane a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei gtx 650 datorita tipului memoriei care la aceasta placa este gddr5, pe cand la 8800 gt este gddr3

11 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Bitii aia sunt Bus-ul placii, cu cat e mai mare cu atat e mai buna, mai rapida. 8800gt mi se pare mai buna, chiar daca e gddr3. Aia palit nu e asa buna, macar Asus daca era, palit nu sunt asa bune, se ard. Si vorbeste mai frumos cu oamenii.

| suntperfect explică (pentru Trynda):

Bine,dar lamurestema de ce e mai scumpa palit gtx 650?

| Trynda a răspuns (pentru suntperfect):

E lansata mai nou, are procesor grafic mai nou si memoria e gddr5, adica mai rapida ca gddr3 care il are 8800. Eu iti spun sincer ca 8800 e mai buna. Bus-ul e dublu fata de Palit.

| suntperfect explică (pentru Trynda):

Ok dar e atat de slaba incat sa nu pot juca crisis 2 sau 3, betelfild 3, mass efect 3, ...macar la medium?

| Trynda a răspuns (pentru suntperfect):

Le poti juca. Nu e slaba dar 8800 chiar daca e mai veche putin se descurca mai bine ca aia. Acum e alegerea ta.

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, în lune sunt milioane de plăci unele mai bune altele mai splabe dar în ultima vreme concurenţa este mare, plăcile nu contează cât de puternice sunt ci firmele şi puterea la fel ca la stick-uri unul de la kingstone de 16 gb şi unul de la seriox tot de 16 gb problema este cu câţi mb pe secunde descarcă aşa că în mare parte şi firma contează.
La plăci Nvidia face faţă şi este una dintre cele mai bune, pe lângă asta contează să fie şi compatibilă încât procesorul tău să fie mare şi multe altele.
Sper că îţi iei placa dorită şi să o foloseşti cu plăcere.

| suntperfect explică (pentru Brâncuşi):

Ok deci care placa vide e mai buna?

| Brâncuşi a răspuns:

Sincer aş alege Nvidia GeForce 8800 GT, părerea mea tu îţi cumperi ce consideri tu folositor!

| suntperfect explică (pentru Brâncuşi):

Baaa eu zic care e mai buna? Deci 8800gt e mai buna? ca sa stiu

| Brâncuşi a răspuns (pentru suntperfect):

Îmi pare rău dar nu îmi place ca o persoană să îmi spună "Bă".
Şi da 8800gt e mai bună.

| suntperfect explică (pentru Brâncuşi):

Bine baaaa, mersihappy