| GrigorePurta a întrebat:

Vreau sa imi cumpar Placa video Palit Daytona nVidia GeForce GTX550 TI, 1024MB, GDDR5, 192bit, DVI, HDMI, PCI-E si nu stiu daca mi se potriveste adica ce inseamna GDDR5 mie imi suporta asta sau 192 de biti eu la ram am GDDR2 sau conteaza daca e GDDR2 si placa care o iau e GDDR5?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cine e acest prieten. Radeon 7770 are o arhitectura mult mai noua ca 550ti, deci dinportriva, e mai racoroas, a consuma cu 40% mai putin ca 550 ti si e mai performata cu 20-25% De restartat, is sanse mai amri sa se restarteze la 550 ti(daca sursa e o petarda), deoarece, cum am zis, cosnuma mai mult. Eu zic sa iei 7770. Dar acum, tu faci cum vrei.

27 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Daca ai slot pci-e la placa de baza se potrivestehappy

| Hirako a răspuns:

Nu, nu conteaza ca ai GDDR2. Cel mai probabil PC-ul iti va suporta placa, dar fara sa ne lasi componentele PC-ului integral nimeni nu iti va putea spune sigur. CPU m-ar interesa, in special ^-^

| GrigorePurta explică (pentru Hirako):

Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00 GHz, 3.00 GHz

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Placa asta video+cpu tau o sa iasa o varza. cpu e mult prea slab ca sa faca fata puterii placii. Daca tu o sa folosesti 30-40% din puterea placii, te vei numi norocos.

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Recomanda-mi un procesor mai bun atunci

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Aici apare o alta problema. platfora ta actuala e destul de veche, ar a investi in ea s-ar numi risipa de bani. mai exact: se merita sa cumperi placa asta video doar daca stii ca in viitorul apropat vei schimba si cpu+placa de baza+ram, sau nu se merita daca vrei sa investeti in ce ai acum deja/daca schimbi cpu actual. Daca nu vrei sa schimbi cpu+ram+placa de baza, atunci ai face mai bine sa te limitezi la o placa video mai ieftina, ca sa nu dai banii pe geam aiurea(ex. de placa:gt 440 nVIDIA)

| florin1979 a răspuns (pentru GrigorePurta):

Core 2 quad, dar intai spune-ne modelul exact al placii de baza, sa vedem daca il suporta!

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Asta ar fi buna? Placa video MSI nVidia GeForce GTS 450, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Nu este buna, este ddr3, adica vechi. Cauta un nVIDIA gt 440 512 mb gddr5, daca ai gasesti. 2. cauta in general sa fie ceva cu gddr5, si nu 3(cele cu 3 is o idee mai lente, fata de acealsi modele dar pe ddr5)

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Ce zici de asta Placa video Gainward nVidia GeForce GTS450, 1024MB, GDDR5, 192bit, HDMI, DVI, PCI-E

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Asta sigur nu e 550ti? ca gts 450 cu 192 bit nu prea am auzit. oricum, te apropii de 550ti, a sa ca nu are sens sa cauti 450. Mergi pana la urma pe 550 ti

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Http://www.emag.ro/......dr5-ig1807 si nu gasesc 550 de care zici tu!

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Prima placa, gainward gts 450 cu 192 biti este un 550 ti taiat, asta ca sa nu folosesc alta expresie. Si la 500 lei, mai bine mai pui 50, si iei un radeon 7770, care are una vantaj semnificativ de performanta, si consuma si mai putin

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Daca la asta te referi : Placa video MSI AMD Radeon HD 7770, 1024MB, GDDR5, 128bit, DVI, PCI-E, eu asta am vrut sa mi-o iau prima data dar mi-a spus un prieten ca se incalzeste repede si se restarteaza calculatorul. Spune si tu ce parere ai daca tu crezi ca e buna eu merge pe decizia ta!

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Iti multumesc mult pentru ajutorul tau si am sa iau placa aia 7770!
BAFTA IN CONTINUARE

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Eu consider ca ai ales ok. Spor la butonat happy

| GrigorePurta explică (pentru sltlp):

Multumesc! pe game-debate.com are nota 9 si gts-ul care vroiam sa il iau avea nota 7, ai meritat funda pentru ca ti-ai ocupat timpul ajutandu-ma pe mine cu sfaturi utile! Multumesc inca o data!

| sltlp a răspuns (pentru GrigorePurta):

Cine e acest prieten. Radeon 7770 are o arhitectura mult mai noua ca 550ti, deci dinportriva, e mai racoroas, a consuma cu 40% mai putin ca 550 ti si e mai performata cu 20-25% De restartat, is sanse mai amri sa se restarteze la 550 ti(daca sursa e o petarda), deoarece, cum am zis, cosnuma mai mult. Eu zic sa iei 7770. Dar acum, tu faci cum vrei.

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu e asa complicat laughing memoria ram nu are legatura cu memoria video. toate placile video folosesc memoria GDDR si placile RAM folosesc memorie DDR. dar gandeste-te, tu crezi ca toti care isi cumpara placi video GDDR5 au si memorie ram DDR5? hai sa fim seriosi. daca ai o iesire pci-e o sa-ti mearga garantat

| Andrei7520152 a răspuns:

"Dar ma refer daca placa mea de baza suporta GDDR5 SAU 192 DE BITI de la placa video"

ce treaba au bitii cand tin de placa video? laughing

| SuicideSilence a răspuns:

Ddr5 se refera la tipul memoriei de pe placa video. nu are nici o legatura cu memoria RAM a sistemului. deci daca pe placa de baza ai slot pci-e aceasta o sa mearga fara probleme.

| GrigorePurta explică (pentru SuicideSilence):

Dar ma refer daca placa mea de baza suporta GDDR5 SAU 192 DE BITI de la placa video

| AstonMartin a răspuns:

NU are treaba una cu alta.
Oricum, tu vrei sa-ti iei "cravata cu cristale swarovsky pe ea, si ai costum cam prafuit si vechi, culori sterse, si vrei sa faci impresie la o gala, nu merge sa ai asa cravata si asa prost costum", cam asa e, ai procesor slab, ori schimbi placa de baza si ram si cpu si sursa, oricum gtx 550 consuma in load 125 w, si cred ca iti va indoi sursa pe care o ai, rezuma-te la o placa video mai ieftina, oricum nu-ti vor merge jocurile, nu te ajuta procesorul. Numai bine!

| AstonMartin a răspuns:

Placa video este foarte buna, dar cu cpu tau Pentium D 3. 0GHz, nici fifa 13 nu vei juca macar la very low.

| AstonMartin a răspuns:

NU te ajuta procesorul, degeaba iti iei placa video de generatie noua, o sa rulezi tot jocuri de pana la 2010, care au pretentii. Si e si sursa in joc, cu un gtx 550 ti nu cred ca iti va fi sistemul stabil din cauza sursei, daca nu e una stabila si de calitate, care e veche sau e un deluxe.

| bms0Mario a răspuns:

Salut!
Se potriveste! Nu conteaza ce tehnologie foloseste placa video (care btw...gddr5 = (Graphics Double Data Rate, version 5) SDRAM) te intereseaza sa ai slotul necesar (pci express), o sursa dealimentare decenta, si resurse suficiente pentru ca placa video sa functioneze la capacitate maxima sau apropiata de valoarea maxima happy.
Bafta!

| GrigorePurta explică (pentru bms0Mario):

Ceea ce spune ssrdani e adevarat ''Placa asta video+cpu tau o sa iasa o varza. cpu e mult prea slab ca sa faca fata puterii placii. Daca tu o sa folosesti 30-40% din puterea placii, te vei numi norocos.'' cred ca meriti funda!