| RaulsiRaul a întrebat:

Cum imi dau seama ca placa video este compatibila cu PC-ul?

Daca trebuie sa fie compatibila cu slotu imi puteti spune unde se afla acel slot si cum ii pot identifica genul de slot si daca imi puteti spune si tipurile de sloturi!

Daca este o alta cauza spuneti-mi va rog ca doresc sa imi achizitionez o placa video si vreau sa stiu daca e compatibila!

Cand raspundeti precizati toate detalile de mai sus ce trebuie!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mai bine zi ce placa de baza ai si ce placa video ai vrea sa iei, decit sa intrebi generalitati care oricum nu or sa te ajute in mod deosebit.

| Atrix a răspuns:

In primul rand placa trebuie sa fie compatibila cu slotul...Sunt sloturi PCI si PCI-e(majoritatea placilor cer minim Pci-e). Daca ai slot PCI-e iti merge orice placa video pe placa de baza.
In al doilea rand trebuie sa ai un procesor pe nivelul placii video, adica sa nu fie cu mult mai slab decat placa video.
Si in al 3-lea rand trebuie ca sursa de curent sa fie destul de puternica incat sa poata sa alimenteze placa video.

Procesorul il aflii asa:te duci la start>>run>>scrii dxdiag SAU dai click dreapta pe my computer>>properties si acolo iti arata procesoru, si imi zici ce procesor ai.
Cu sursa nu pot sa te ajut, tebuie sa desfaci PC-ul si sa vezi cati Wati scrie pe ea ca are.
Pt a afla ce placa de baza ai scoate-ti programul Everest Sau Aida 64(le gaesti pe google) si cauti la MotherBoard.Acolo iti zice totul despre placa de baza, inclusiv ce sloturi are.

| RaulsiRaul explică (pentru Atrix):

Am placa video NVIDIA GeForce FX 5500(praf, nu imi suporta nici macar GTA San Andreaslaughing nu imi place dar nici macar ala nu mil suporta.straight face

| Atrix a răspuns:

Exact cum a zis KodrutZ. spune ce configuratie are pc-ul tau si ce placa vrei sa iti iei ca sa iti putem spune daca e compatibila sau daca nu sa iti sugeram alta placa.

| RaulsiRaul explică:

Cand ma duc dxdiag la Display imi scrie:
Name:NVIDIA GeForce FX 5500
Manufacturer:NVIDIA
Chip Type: Geforce FX 5500
DAC Type: Integrated RAMDAC
Approx.Total Memory: 652 MB