| dragoshica2 a întrebat:

Cum pot modifica fundalul la o poza? Dau funda! Scuze daca nu este categoria buna...

Răspuns Câştigător
| MilkyWAY3027 a răspuns:

Descarca PhotoFiltre PhotoFiltre 6.5.3 de aici (apasa pe butonul Downloads din stanga ca sa intri la 6.5.3 (6.5.3 e gratuit dar daca nu ma insel si 7.1.2 e gratuit) http://photofiltre.free.fr/frames_en.htm si faci ca aici in tutorial https://www.youtube.com/watch?v=bIduMxLVotI E simplu, in principiu bagi doua poze in acest foto editor te decupezi din poza cu pricina cu ajutorul ustenilei numita Polygon (apesi tasta J) sau ustensila Lasso (apasa tasta L), eu iti (recomand Polygon fiidca se foloseste dand clickuri pentru decupare, la ustensila Lasso trebuie sa ti apasat click stanga pe mouse pana ajungi in punctul care ai plecat, daca iti aluneca mana si nu mai sta apasat butonul de la mouse o sa dai totul peste cap ) apoi dupa ce decupezi dai click dreapta si alegi copy (Ctrl+C) iar apoi pui click pe imaginea cu fundalul si dai paste (Ctrl+V), iei bucata decupata agatand (tinand apasat) cu click stanga si o muti unde vrei pe fundal, daca vrei sa mai maresti decupajul dai click dreapta si alegi "Redim layer" si incepi sa tragi de colturi sa faci decupajul mai mare, cand termini apesi iar click dreapta si alegi "Validate" Si in final click dreapta pe poza cu decupajul pus pe fundal si dai "Save as' sau Shift+Ctrl+S se deschide fereastra de salvare alegi la "save as type" JPEG, alegi si locatia in PC une vrei sa salvezi imaginea apesi butonul "save " si gata modificarea. Acum ca stii cum se face poti sta in poze langa cine vrei si unde vrei :)

2 răspunsuri:
| MilkyWAY3027 a răspuns:

Explica mai exact ce vrei sa faci?

| dragoshica2 explică (pentru MilkyWAY3027):

Am o poza cu mine si nu imi place fundalul si as vrea sa il schimb... adica poza este facuta la mare si as vrea sa ii schimb fundalul cu un fundalul de munte de exemplu

| MilkyWAY3027 a răspuns (pentru dragoshica2):

Descarca PhotoFiltre PhotoFiltre 6.5.3 de aici (apasa pe butonul Downloads din stanga ca sa intri la 6.5.3 (6.5.3 e gratuit dar daca nu ma insel si 7.1.2 e gratuit) http://photofiltre.free.fr/frames_en.htm si faci ca aici in tutorial https://www.youtube.com/watch?v=bIduMxLVotI E simplu, in principiu bagi doua poze in acest foto editor te decupezi din poza cu pricina cu ajutorul ustenilei numita Polygon (apesi tasta J) sau ustensila Lasso (apasa tasta L), eu iti (recomand Polygon fiidca se foloseste dand clickuri pentru decupare, la ustensila Lasso trebuie sa ti apasat click stanga pe mouse pana ajungi in punctul care ai plecat, daca iti aluneca mana si nu mai sta apasat butonul de la mouse o sa dai totul peste cap ) apoi dupa ce decupezi dai click dreapta si alegi copy (Ctrl+C) iar apoi pui click pe imaginea cu fundalul si dai paste (Ctrl+V), iei bucata decupata agatand (tinand apasat) cu click stanga si o muti unde vrei pe fundal, daca vrei sa mai maresti decupajul dai click dreapta si alegi "Redim layer" si incepi sa tragi de colturi sa faci decupajul mai mare, cand termini apesi iar click dreapta si alegi "Validate" Si in final click dreapta pe poza cu decupajul pus pe fundal si dai "Save as' sau Shift+Ctrl+S se deschide fereastra de salvare alegi la "save as type" JPEG, alegi si locatia in PC une vrei sa salvezi imaginea apesi butonul "save " si gata modificarea. Acum ca stii cum se face poti sta in poze langa cine vrei si unde vrei :)