| HeliosMetal a întrebat:

Cum Pot sa-mi conectez playstation2-ul la calculator. Adica sa folosesc monitorul in locul televizorului? Nu ma intereseaza partea de software, ca aia este usor de instalat, ci partea de hardware,Mai precis mufele alea pentru video si pentru sunet.(Rosu,alb, galben). Calculatorul meu nu are astfel de intrari pentru mufe si nu stiu cum sa le conectez.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai două variante :
1 - cuplezi direct monitorul ( depinde ce monitor ai )
2 - " Acum ceva timp stiu ca reusisem cu un amarat de TVtuner si ceva cabluri.
Adica: iti trebuie cablul de PS2-RCA pe care ar trebui sa il ai(daca ai ps2-euroscart, iti trebuie un adaptor probabil), un adaptor pentru video care sa transforme o mufa RCA (cea galbena de video) in mufa de antena TV (rca mama - bnc tata) plus un adaptor pentru audio care sa transforme doua mufe RCA (cele de audio) in mufa tip jack (ca 2rca-jack).
Cablul cu semnal video va intra in mufa pentru antena TV al tunerului, iar cablul cu jack audio in LINE-IN de pe placa de sunet.
In programul tvtunerului setezi ca sursa audio LINE IN, iar semnalul video va intra in locul celui de la TV.
Daca ai si mufa de video composit la tuner, atunci nu mai ai nevoie de adaptorul video si bagi direct mufa galbena a cablului ps2 in tuner, selectand ulterior din meniul programului sursa respectiva (TV, s-video, composit, etc...).
Toate adaptoarele si cablurile le gasesti usor in magazinele de conectica, in special cele de pe Maica Domnului.
Aceasta e o varianta low-cost si cu o calitate posibil mai slaba decat altele. ".
Ai aici un tutorial : http://www.youtube.com/watch?v=OL4io7c-kRE

| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti televizorul deoarece pe TV are o calitate foarte buna si pe monitor e o calitate proasta si e foarte greu sa il pui.