| Cristiyang a întrebat:

DAU FUNDAAAAAAAAAAAAAAA! De ce cand intru in partitia C sa mai schimb ceva pe acolo exemplu sa schimb melodia startup imi apare blue screen(stiti chestia aia albastra si scrie ceva)si isi da restart pc.De ce? repet dau funda!

5 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ai spaţiu suficient în partiţia C (poţi vedea asta)?
Ce Windows folosești?
Fă o scanare de viruşi prima dată cu Malwarebytes www.ninite.com/malwarebytes/
CLick pe Start-> Run, scrii msconfig.exe şi dai enter, mergi la Services bifezi Hide all Microsoft Services şi dai disable, apoi click pe Apply şi Ok.
Înainte de reinstalarea Windowsului poţi încerca asta, precum şi o reinstalare de drivere.

| Cristiyang explică (pentru DDCC):

Folosesc 21 din 54 de gb

windows xp sp2
am dat cu avira
si aia ce face cu Microsoft? service

| DDCC a răspuns (pentru Cristiyang):

Nu e de ajuns o scanare cu Avira, Malwarebytes este anti-malware deci detectează toate malsofturile.
De la msconfig.exe, la Services poți dezactiva serviciile din Windows, te ajută să depistezi ce provoacă BlueScreenul (dacă e de la servicii).
Pe lângă Services, de la Startup poţi alege care să fie programele care pornesc odată cu Windows-ul, cu cât mai puţine cu atât mai bine, recomandat ar fi să ai doar Widows Operating System şi antivirusul (Avira în cazul tău) (astea să le ai mereu bifate).

De asemenea, din CMD poți verifica integritatea fișierelor, cu comanda SFC/SCANNOW și dai enter, însă trebuie să rulezi Command Promptul ca admin.
Exemple de erori de la Blue Screen -> http://goo.gl/YGCQm

De când întâmpini problema asta?

| Cristiyang explică (pentru DDCC):

Mereu cand intru in C

| DDCC a răspuns (pentru Cristiyang):

Faci de la msconfig.exe ce am zis, apoi porneşti PC-ul în Safe Mode (ţii apăsată tasta F8 chiar după pornirea PC-ului şi alegi Safe Mode).
Scanezi în Safe Mode cu Malwarebytes şi faci de asemena o scanare cu Advanced SystemCare -> www.goo.gl/o0Emj (de la îngrijire lași bifat tot).

Dacă nu merge așa cel mai bine este să formatezi partiția C, adică reinstalarea sistemului de operare fiindcă Windows-ul și driverele se pot găsi de pe net, odată ce ai conexiune.
Dacă ai net direct prin cablu atunci va trebui să vină cei de la net să-l configureze.