| Reddfox a întrebat:

De ce in Romania se castiga asa de greu banii pe Youtube? Adica se castiga foarte putini fata de America. Adica ma gandesc ca daca suntem romani. Ar trebui sa castigam mai mult caci moneda noastra nationala nu e $. Sau poate de aia e asa?
Imi poate spune cineva cum sta treaba? Daca un roman face Youtube in limba engleza va primi bani ca un youtuber american? Sau trebuie sa fii din America ca sa poti castiga acei bani?
Si care e suma de bani pe care o castigi in Romania per views?
Nu va luati dupa SocialBlade

1 răspuns:
| MentalDisorder2 a răspuns:

Banii din Youtube vin din reclamele care le vezi.
Si cu Adblock nu vezi reclamele de pe Youtube.
in Romania 70%+ din romani au adblock
Ei nu vad reclamele, si nu se monetizeaza videoclipurile.
In alte tari oamenii nu folosesc atata adblock si de aia se castiga mai bine, si plus in alte tarii reclamele de pe video-uri au valoare mai mare.

Eu pe ytb am 6k vizionari si am 0, 58$ pe 1k vizionari (Fara adblock) primesti vreo 0, 10$ sau chiar mai putin.
Cand in alte tari primesti pe 1k vizionari (Fara adblock) vreo 2$
Daca faci video-uri in limba engleza si te pui ca esti din United station ala, atunci da faci mai multi bani. big grin