| Anonima7880 a întrebat:

Deci cei de la digi au pus in casa ceva fibra optica și cred ca e și un router de wi-fi dar nu mi au dat nici o parola. Cum pot sa aflu parola de la el? Trebuie sa sun la digi?

Răspuns Câştigător
| gmwm a răspuns:

Buna!
Parola wifi-ului se afla pe partea din spate a router-ului. Acolo vei putea gasi si alte informatii cu privire la reteaua de internet.

Pentru a schimba parola trebuie sa fi conectat deja la retea. Accesezi adresa indicata pe spatele router-ului (de obicei 192.168.x.x - 192.168.1.1) si te loghezi cu username-ul si parola de administrator al router-ului. (tot pe spatele router-ului). Apoi urmezi WLAN la campul de WPA/WPA2 (Encryption). Acolo setezi parola dorita si salvezi modificarile. Astepti 1-2 minute pana se restarteaza si gata!

Multa bafta!

2 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

De obicei pe spatele routerelor se afla si parola langa seria modelului.

| iPaladinus a răspuns:

Da, trebuie sa suni. De obicei eu stiu ca iti da cu tot cu parola. Dar mai intai incearca sa deschizi browser-ul si sa ai cablul ethernet cauta pe internet sus unde pui link-urile 192.168.0.1 sau 192.168.0.1 iar daca nu merge trebuie sa ii suni pe ei sa ii intrebi. Si apropo. Ti l-au configurat in calculator? Ti l-au facut? Sau ti l-au dat asa in cutie? Daca da, suna-ti un prieten priceput in asa ceva sa ti-l configureze,, ok?

Sper ca te-am ajutat.