| anonim_4396 a întrebat:

Deci...vreau sa-mi iau niste rami de pe net vreau sa stiu daca trebuie sa fie de la acelasi producator ca ramii mei sau cum sa aleg ca sa fie compatibili

9 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Pai ce ddr ai? ddr2, ddr3 sau de care? daca ai ddr 3, vezi sa-ti iei tot ddr3 si sa fie de aceas frecventa cum ii ai si pe cei din pc. ( de exemplu, daca tu ai ddr3 cu frecventa de 1600mhz, trebuie sa iei de aceas vrecventa ) daca o sa iei cu o frecventa mai mica o sa-ti mearga tot rami la cea mai mica frecventa care tii iei ) stii ce ddr ai in pc? daca nu stii, descarca http://www.softpedia.com/progDownload/CPU-Z-Download-6980.html il downlond pe " external mirror 1- Beta),il instalezi, dupa ce l-ai instalat, il deschizi, si o sa-ti apara tot ce ai in pc, ca sa afli ce ddr ai, mergi unde scrie "memory" dai click pe el, iar in stanga o sa-ti scrie " Type - si DDR care ii ai, iar mai jos unde scrie "DRAM Frequency, o sa-ti scrie frecventa ramilor actuali. daca nu o sa mearga asta, scrie-mi si o sa-ti zic cum sa faci asta din pc direct fara program.stii sa umbli in bios?

| Florinel1997 a răspuns (pentru tteo92):

Nu stii un program pentru placa video sa vezi de cat e?

| tteo92 a răspuns (pentru Florinel1997):

Acelasi program de mai sus e bun si pentru tine, programu' vede toate componentele din pc. descarci programu de pe link de mai sus. il deschizi si si alegi a 6-a optiune, adica "GRAPHICS" dai click pe ea, si mai jos o sa-ti apara " name" in drept cu "name" o sa-ti scrie numele placii care o ai, si mai sub nume o sa-ti scrie frecventa si tot. sau placa video a ta e integrata pe placa de baza?

| anonim_4396 explică (pentru tteo92):

Am vz acol la dram frequency dar se modifica...
si da am ddr3

| tteo92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,cate placute de ram ai in pc? intra din nou in programu care l-ai descarcat si dai pe "SPD" scrie chiar langa "memory" dupa ce ai dat pe "spd" o sa vezi mai in jos " frequency" si in drept de " frequency" o sa vezi frecventa fiecarui placutei de ram care o ai in pc. in mod normal ar trebui sa iti arate aceas frecventa la fiecare placuta ca sa ruleze pc=u mai bine, dar daca de exemplu prima iti arata 1300Mhz, la a2 a 1600, si la a 3 tot 1300mhz, iti ruleaza doar cu frecventa cea mai mica adica 1300mhz,. spune-mi de cat vrei sa-ti iei ram? si ce frecventa iti arata la toate, in caz ca ai mai multe, daca numa o placuta de ram, o sa-ti arate numa una.

| Florinel1997 a răspuns (pentru tteo92):

Am placa video integrata

| Florinel1997 a răspuns (pentru Florinel1997):

Si daca tot asa nu stii un program care sa iti imbunatateasca performantele calculatorului macar vizual... adica din 2 ghz sa fac 4...

| tteo92 a răspuns (pentru Florinel1997):

Zi-mi ce placa video ai...modelu?

| Florinel1997 a răspuns (pentru tteo92):

Sincer sa fiu nu stiu