| Dary271 a întrebat:

Eu am un laptop Lenovo legion y530 (i5-8300H, gtx1050 4gb, 8gb ram) si am lag pana si in windows uneori si in unele jocuri precum gta v, fortnite, sau csgo daca joc pe high. Daca dau alt tab dintr-un joc cateodata mi se misca foarte greu si cum am mai spus uneori mi se misca greu chiar si in windows. Ce as putea face?

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Si nu ne spui deloc cum stai cu resursele, ai? Un screenshot din taskmanager poate ne creeaza si noua o idee.
Componentele sunt destul de puternice, singurul impediment la care ma gandesc, sau mai multe, ar fi ca tii componentele sub stres continuu cu tone de programe ruland simultan, ca nu ai driverele actualizate, sau ca ai un miner/malware.
Poti incerca sa reinstalezi Win, de altfel.

| Dary271 explică (pentru LPCTSTR):

Https://prnt.sc/xytfgw Driverele sunt la zi de pe geforce experience, in ss este afisat cu chromeul deschis dar sunt momente in care diskul urca fara nici un motiv de la taskul de sistem.

| Dary271 explică (pentru Dary271):

Https://prnt.sc/xytoeu aici ai cand creste fara motiv

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dary271):

Mda, deci nu-i ca sughita componentele, ma gandesc ca-i din Win.

| Dary271 explică (pentru LPCTSTR):

Si... ce as putea face, oare un reset la win ar rezolva?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dary271):

Reinstaleaza, resetarea este degeaba.

| marinaru777 a răspuns:

Windows 10 normal merge pe ssd dar poti dezactiva antimalware pentru ca scaneaza permanent si rupe sistemul si hdd ul din cate observi
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Pt jocuri intrii in placa video si setezi performanta in loc de calitate.
Dezinstaleaza si antivirusul ala ca doar ingreuneaza

| marinaru777 a răspuns:

Verifica si windows update sa nu ruleze permanent ii faci update pana la versiunea 20h2. Poti sa dai si pauza 7 zile dar recomandat este sa faci update la windows. In timp ce face update da jos si instaleaza astfel iti consuma resurese din sistem