| Adrian4123 a întrebat:

GTA 4 ar merge mai bine pe Windows 7 32bits sau 64bits?

1 răspuns:
| Moldoveanul a răspuns:

Windows 7 pe 32 biti nu foloseste mai mult de 4 GB RAM. Windows 7 pe 64 biti foloseste mai mult de 4 GB RAM.

Deci, daca ai mai mult de 4 GB, recomandat ar fi sa ai Windows 7 pe 64 biti, pentru a folosi memoria la maximum.

Sunt totusi si neajunsuri. Unele aplicatii care au fost concepute pentru 32 biti s-ar putea sa mearga mai incet pe 64 biti. Deasemenea, programele mai vechi s-ar putea sa nu mearga pe 64 biti.

Concluzie: Daca te multumesti cu jocuri care cer mai putin RAM, atunci ti-as recomanda 32 biti, dar daca lucrezi in aplicati stresante pentru calculatoare (AutoCAD, de exemplu) sau esti un jucator profesionist, atunci iti recomand 64 biti.