| MădălinaDinu a întrebat:

acum o luna am descarcat AVAST, cea mai buna optiune care imi expira peste 4 zile. E foarte bun, dar problema mea e una. Ieri am dat scanare contra virusilor. pentru unii virusi mi-a zis ca e nevoie sa dau un restart la pc, iar apoi m-a pus sa selectez cu numere de la 1 la 9 ce doresc sa fac: sa stearga, sa-i rezolve etc. desii la unii nu mergea sa dau alte optiuni, am ales sa le stearga! Si asa cand a terminat tot, mi s-a aprins laptopul si aveam un windows ca nou! Nu mai aveam nici-un fisier pe laptop, decat programele ( unele )! Aseara l-am stins, si nu stiu ce s-a intamplat de nu mai am din nou nimic! Nici-un fisier, nimic! Decat, cum zis sus, unele programe! Ce sa fac? ma puteti ajuta? straight face Eu trebuie sa fac niste proiecte pentru scoala si daca nu mi se salveaza pe laptop n-am sa pot sa le termin straight face.

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Avastul NU este bun...
AVIRA is the best! si protejeaza 30 de zile fara licenta -adica il poti descarca de oriunde!
Acum Rezolvare : Restaureaza pc-ul la un moment anterior!
Daca nu sti cum spune-mi ce windows ai. Succes!

| MădălinaDinu explică (pentru lpavel):

Pe la mine se vorbeste ca e cel mai bun... fratele meu mi-a zis sa dezinstalez AVASTul, si am facut-o, si am dat restart. Dupa restart mi-a aparut windowsul meu original. Cel care l-am de cand am cumparat acest laptop. Am din nou toate fisierele si pozele si absolut tot. Nu mai inteleg nimic straight face. sa incerc sa-mi descarc AVIRA? Adaug ca laptopul incepe sa mi se miste greu si ma cam enerveaza. dar nu vreau sa-mi schimb windowsul, vreau tot unul original. x.x ps.am windows 8.1 ( mi se updateaza singur pentru ca am windows original )

| lpavel a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Avira este mai bun ca NU consuma multe resurse ca Avast de ex. Apoi daca pc-ul se misca greu asta inseamna ca windows-ul este instalat pe laptop de foarte mult timp (ex 2 ani) si s-au strans erorile, virusii(antivirusii nu actioneaza la virusi mai mici-asa sunt setate-poveste lunga) etc si NU prea mai ai ce face, Dupa un timp trebuie neaparat sa reinstalezi windows-ul si sa reformatezi HDD-ul pentru o mai buna functionare, nimic nu te poate ajuta mai bine decat reinstalarea...

| MădălinaDinu explică (pentru lpavel):

Ah. eu laptopul l-am de un an. dar n-as vrea sa dau acest windows original pe unul de pe net. Aveti idee cat costa un windows 8.1 original care sa se updateze singur? sad In plus in ultima luna sonorul a inceput sa-mi bazaie.

| lpavel a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Un win 8.1 original costa cam 4-6 mil.
Sonorul NU bazaie din cauza windows-ului ci din cauza boxelor sau din cauza setarilor audio...

| MădălinaDinu explică (pentru lpavel):

Nu folosesc boxe. :/. si imi bazaie uneori, de exemplu imediat ce aprind laptopul

| lpavel a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Atunci trebuie curatat ca-l vei arde!

| MădălinaDinu explică (pentru lpavel):

Cum adica? straight face scuze dar sunt cam handicapata cu informatica laughing.

| lpavel a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Adica bazaie din cauza ventilatiei, s-a prafuit pe dinauntru...

| SteelGamingRomania a răspuns:

Lasati ma antivirusurile freeware. Iati nod32/kaspersky si nu mai ai nici o problema.Iar la ceasta problema nu mai ai ce face deoarece daca nu le mai ai pe hdd/ssd nu mai poti sa le recuperezi(vezi daca nu sunt invizibile)

| Psychzor a răspuns:

Probabil ti-a sters niste fisiere din windows si dupa restart s-a revenit la un backup anterior, cel mai probabil primul facut dupa instalarea windowsului.

Pe viitor incearca programe antivirus care nu au acces la astfel de optiuni, ci doar la oprirea si mutarea in carantina a fisierelor infectate.

Recomand sa folosesti programul antivirus imediat ce ai instalat windows-ul. In felul acesta stii ca partitia (C:/) este curata si pe viitor v-a opri potentialele fisiere infectate si nu cele ale windows-ului.