| paulacarry a întrebat:

Hi. Vreau sa invat un limbaj de programare si sa stiu ce pot face cu el. Help me. Funda

Răspuns Câştigător
| Calina_Komjatszegi_1997 a răspuns:

Daca te descurci cu engleza iti recomand site-ul asta : http://www.codecademy.com/
Site-ul are urmatoarele cursuri (gratis):
-Web Fundamentals - lectii de baza pentru a creea o pagina web
- JavaScript - limbaj de programare pentru aplicatii si pagini web interactive
- jQuery - foloseste notiuni de programare din JavaScript pentru animatie
- Phyton - limbaj de programare pentru manipulare de date
- Ruby - limbaj de programare beginner-friendly folosit si de profesionisti
- PHP

Limbajele astea sunt mai usoare, si trebuie sa stii ca fac parte din categoria limbajelor pentru web constructing, limbajul C++ si Pascal sunt din alta categorie, mai grea. C++ invata sora-mea la politehnica...in schimb, invata de pe site-ul ala daca vrei, si eu am incercat si am completat vreo 2 cursuri, e fun-to-do si inveti ceva folositor mai tarziu.

3 răspunsuri:
| MrWanted a răspuns:

Pai la ce il mai inveti daca nu stii nici macar ce se face cu el(se creeaza programe)si este foarte greu de invatat pascal, c++, C, etc.Este cu aflarea varibilelor, oricum inveti cateva la scoala prin clasa a X-a

| paulacarry explică (pentru MrWanted):

Saracie, poti face cu el un program care aduna doua numere si cam atat.

| MrWanted a răspuns (pentru paulacarry):

Inainte sa zici un lucru ca asta ar trebui sa te informezi pentru ca de ex pascal as stat la baza programului Turbo Pascal(este un fel de CMD ), dar da poti sa il folosesti pentru a crea un calculator.