| frederyc a întrebat:

Memoria RAM (GB de RAM) se datoreaza placii video?

Răspuns Câştigător
| GreenEagl3 a răspuns:

Salut! Cred ca pot eu sa explic : Memoria RAM (Random Access Memory) "vine" de la placutele de RAM instalate direct pe placa de baza. RAM-ul placii video este pentru a oferi o experienta de joc mai buna prin accelerarea texturarii! Sper ca ai inteles! Mult noroc!

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Memoria RAM functioneaza separat de placa video. Dar e mai complicat. In cazul placilor video integrate (sudate pe placa de baza, numite si onboard), se ia memoria video din memoria ram, doarece placa integrata nu are propria sa memorie. Daca ai 2 GB RAM si o placa video integrata cu 256mb, iti ramane 1.75 GB Ram, intelegi? Integratele se folosesc mai ales la laptop-uri.

Placile video dedicate (cele pe care le poti cumpara si monta pe placa de baza) au propria lor memorie, si nu se foloseste de memoria RAM. Cand vezi ca o placa video are 1GB GDDR5 vorbesti de memoria sa. Placile video dedicatesunt mult mai performante cand vine vorba de jocuri. Se pot folosi exclusiv cu pc-uri desktop

| buzucan a răspuns:

Uite cateva chestii legate de placile video. http://recomandare.info/placa-video-sfaturi-de-achizitie.html
oarecum te vor lamuri sau... te vor baga in ceata :D

| PopaAndrei a răspuns:

Nuuuu placa video nu are legatura cu RAM-UL e pentru jocuri pentru rezolutie memoria RAM e din placa de baza daca vrei mai mult RAM se cumpara nu stiu sigur cat costa... Funda?

| Munteanu_Mihnea_1994 a răspuns:

SWEET! Tocmai am primit un cod de cărți Minecraft la http://minecraftcode.me/