| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU!

Am un calculator cu urmatoarele specificatii :

Processor: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3. 00Ghz 2. 99Ghz

Installed Memory(RAM): 2, 00 GB

System type: Windows 7 ultimate x64 bit SP1

Hard Disk : 80Gb

Placa video: AMD Radeon HD 6450 64 bits 2Gb DDR3

Am viteza de net 60Mbps.

As vrea sa stiu de ce imi merge calculatorul greu? Am reinstalat windows-ul si am pus pe el un antivirus. Dar dupa asta tot imi merge greu mai ales cand se deschide si se inchide dureaza mult. De exemplu la jocurile de gen: 4story, League of Legens, World of Warcraft am mereu lag si imi merge foarte greu. Cand l-am cumparat prima data imi mergea fara nici o problema si foarte bine dar au trecut 2 ani de cand am acest calculator si au inceput problemele.

As vreau sa stiu la ce am problema trebuie schimbat procesoru, sa adaug mai multi ram, sa schimbi HDD sau altceva?

Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Emper a răspuns:

Deci hai sa iti explic, sunt sigur ca s-a stricat ceva,
Memoria ram este ca sa gandeasca mai repede( sa faca mai multe operatii pe secunda)
Procesorul este practic inima calculatorului, deci daca sa spunem ca iti bagi un i3 o sa iti mearga destul de repede (dar nu in jocuri! doar sistemul)
Placa video este cea mai importanta in jocuri, transforma pozele in imagini video
Hard diskul e pentru memorie

Iti recomand eu niste componente destul de bunicele pentru jocurile tale (sau chiar foarte bune) :
1. Placa video AMD Radeon R7 240 (250 ron)
2. 4 gb ram (sau chiar 8 daca vrei) Kingston(100 ron)
3. Procesor i3 4150 3. 6GHz (500 ron) sau AMD Fx-6100 (400 ron)

Daca ti se pare mult poti sa iei doar placa video si o sa iti mearga bine jocurile. Bafta