| catalin542000 a întrebat:

6700k face bottleneck cu un gtx 1080 Ti, ținând cont ca ambele piese au fost lansate în 2016 si practic pc urile ultra end însemnau 6700k si gtx 1080 ti?

10 răspunsuri:
| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Sincer, eu nu asi prea crede dar sti de ce?
Pt ca si eu m-am uitat pe site-urile astea si am scris ultimul procesor i9 10900k si cu rtx 2080ti si zica ca are bottleneck si nu prea imi vine sa cred, adica wtf!
De asta ti am pus intrebarea de mai sus, ca 6700k si gtx1080ti sunt lansate in 2016 deci practic erau high endurile de atunci, cine era instarit, avea 6700k si gtx1080ti si de asta imi exte greu sa cred ca facea bottleneck daca astea doua erau high endurile. Adica sa inteleg Intel nu lanseaza procesoare sa zic calumea pentru placile pe care le lanseaza nVIDIA?

| Wr3nch a răspuns (pentru catalin542000):

Tu mergi de la o premiza gresitalaughing Doar pentru ca sunt cele mai scumpe si mai puternice din anul x, y, z nu inseamna ca sunt si o combinatie buna.

| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Pai asta stiu dar spre exemplu asi dori sa ma lămurești cu o treaba. Combinația în 10900k si cu rtx 2080ti este ok?

| Wr3nch a răspuns (pentru catalin542000):

Si ca performante si nu fac bottlenck pentru ca valoarea e mica, undeva la 3%. O combinatie perfecta nu exista, si multi nici nu iau botttleneck in seama, pun ce le place in unitate, se joaca si salut.

| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Aha, de asta eram curios tare pentru ca într-adevăr și la 10900k cu rtx 2080ti zice ca este undeva la 5% bottleneck.
Si de asta ma gândeam cam pana in cat la suta ar trebui sa zic ca nu face bottleneck sau ceva de genul?
Macar sa stiu una și buna, ca și la 10900k cu rtx 3090 imi zice ca la full hd face 15% si la 4k 1 si ceva %.

| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Macar sa stiu, cam de pe la cât la % valoare sa iau bottleneck ul în considerare.

| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Adica uite combinația asta.
https://pc-builds.com/......8A/32/100/

| Wr3nch a răspuns (pentru catalin542000):

Daca e peste 10% e bottleneck.

| catalin542000 explică (pentru Wr3nch):

Am înțeles, merci pentru lamuriri. Deci de la 10%, sa zic ca este 15% am sa consider ca fiind 5% bottleneck