| Bossu_Alex_1995 a întrebat:

Salut am acest calculator Acer Aspire XC100-UR10 - E1-1200 1.4 GHz - 4 GB - 500 GB si am un buget de 500 de lei si as vrea sa ii schimb procesorul ce procesor imi recomandati sa ii pun in schimbul acestuia? !

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acest calculator poate fi in diferite variante. Poate avea placa de baza schimbata. Cel mai bine ar fi sa ne spui denumirea ei. Daca nu stii ia softul asta: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Instaleaza-l si spune-ne ce scrie la mainboard si model. Dupa aia discutam.

| Bossu_Alex_1995 explică (pentru Salontanul):

Ok am sa va spun

| Bossu_Alex_1995 explică (pentru Salontanul):

Am la model- aspire xc100 1.0A
Chipset - AMD - K12 IMC - REV - 00
Southbridge - AMD - SB850 - REV - 40
LPCIO - ITE - IT8772 si procesoru se numeste AMD K140 scrie Socket FT1 BGA

| Salontanul a răspuns (pentru Bossu_Alex_1995):

Si la mainboard si model ce scrie?

| Bossu_Alex_1995 explică (pentru Salontanul):

La mainboard ti-am spus totul mai sus si modelu e aspire xc100 1.0a

| Salontanul a răspuns (pentru Bossu_Alex_1995):

Din pacate nu exista informatii despre asa ceva. Cred ca nu ai calculator ci laptop. In cazul acesta nu prea ai ce face.

| Bossu_Alex_1995 explică (pentru Salontanul):

Am unitate dea mica

| Salontanul a răspuns (pentru Bossu_Alex_1995):

Procesorul e lipit adica nu are pini ci zone de lipire.
Prin dezlipire si lipire (costisitor dar NU imposibil) se pot pune procesoare pana la 18 watti: AMD E-240 sau AMD E-350
Estimez costul unei astfel de operatiuni intre 100-150 euro (facuta de un meserias care risca doar de amorul artei) si circa 300 de euro daca operatia e facuta de profesionisti ai serviceului. Oricum, nu stiu daca vei mai gasi asemenea procesoare, poate doar la second hand cu riscurile de rigoare.

| Bossu_Alex_1995 explică (pentru Salontanul):

Pai daca as lua alta placa video si procesor compatibil cu ea ar merge?

| Salontanul a răspuns (pentru Bossu_Alex_1995):

Normal ca ar merge. Numai nu inteleg cum vei reusi sa lipesti procesorul pe placa de baza daca n-ai agregat special de lipit: http://www.tme.eu/......o/katalog/