| adrian12349 a întrebat:

Salut, am instalat windows 7, dar nu am avut optiunea de a formata partitiile, si acum am 2 windowsuri cum fac sa il sterg pe cel vechi?
Funda

Răspuns Câştigător
| Mariusst99 a răspuns:

Dă click pe butonul start şi în casuţa de cautare tastaţi Disk Cleanup apoi apăsaţi tasta Enter.
În fereastra care a apărut selectează partiţia pe care se află folder-ul Windows.old şi apasă butonul OK.
Aşteaptă să termine de scanat. Poate dura câteva minute bune în funcţie de cantitatea de informaţii de pe partiţia respectivă.
Selecteaza din lista care a apărut ce te interesează să ştergi, în cazul de faţa selectează Windows.old. Poţi sa selectezi toată lista. Aceste fişiere sunt situate în locaţii necesare pentru buna funcţionare a windows-ului, dar sistemul nu le foloseste si ocupă spaţiul fără rost. După ce ai selectat casuţle din lista, apasă butonul OK
În căsuţa apărută îţi cere să confirmi ştergerea acelor fişiere. Apasă butonul Delete Files.
Acum aşteaptă să termine de şters. Poate dura câteva minute in functie de cantitatea de informaţii care încearcă să o şteargă.

Nu ai facut deloc bine ca ai instalat in D, ti-ai cam stricat totul pe acolo. Du-l la un service.

| adrian12349 explică (pentru Mariusst99):

Stiu ca nu am facut bine, dar nu am avut alta optiune.
Si windowsul de l-am avut nu avea optiunea formathappy.
Incerca si ce imi zisesi, dar nu merge.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu! Il duci la un service sau... la un informatician pls funda?

| Mariusst99 a răspuns:

Cum sa ai 2 windowsuri? Adica atunci cand instalai windows 7, trebuia sa selectezi partitia C, si se stergea automat windowsul vechi si se punea intr-un folder numit " windows.old". Si ca sa il stergi pe cel vechi, cauti pe net. Nu e asa greu. Sper ca te-am ajutat.

| adrian12349 explică (pentru Mariusst99):

Nu am avut optiunea ''FORMAT'' si am zis sa instalez in ''D'' si dupa sa il sterg din ''C'' dar nu merge.