| cristicsgoty a întrebat:

Salut, am intampinat o problema cu pc meu. Cand in deschid imi da 1 bip lung si 2 scurte, am incercat mai multe metode, reset de bios si altele, dar inutile.Precizez ca merge numai pe placa video on board, nu stiu de la ce ar putea fi, placa video sau altceva. Astept raspunsuri, dau funda.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut, din nou. Daca sistemul are erori numai cand conectezi placa video la placa de baza, e posibil sa fie o problema cu aceasta. Ori nu e conectata bine, ori are un conflict cu placa de baza.
Ai spus ca prima data ti-a mers, iar a doua zi nu a mai vrut. Ai schimbat ceva in pc de pe o zi pe alta?
Incearca sa montezi din nou cu grija placa, poate se rezolva.
Vezi si in Bios setarile pentru video. In mod normal, daca placa integrata e oprita, sistemul o va folosi pe cea dedicata, externa.
Daca nici asa nu merge, poate placa video are o problema. E bine sa faci testul cu ea pe un alt sistem.
Unii spun ca ar avea legatura si cu memoria ram, dar daca tu nu ai erori decat cand pui placa video externa, e putin probabil ca memoria ram sa fie cauza.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Hai sa identificam mai intai placa ta de baza, ca sa intelegem pe deplin ce inseamna acele atentionari audio pentru sistemul tau. Daca nu stii ce componente ai in calculator/laptop, utilitarul aida64 iti va fi foarte util. A doua versiune de pe link e varianta portabila, nu trebuie instalata. Extragi din arhiva si rulezi aplicatia, pentru a afla detalii despre sistemul tau.
https://www.aida64.com/downloads

| cristicsgoty explică (pentru dannyel86):

Placa de baza e Acer Veriton M430
placa video iNvidia Geforce 8800GT 512
si nu inteleg de nu merge merge doar cea onboard asta cand o pun in slot nu merge imi da 1 bip lung si 2 scurte desi stiu ca ianainte cu o seara merge fara probleme dupa a doua zi nu a mai functionat

| dannyel86 a răspuns (pentru cristicsgoty):

Salut, din nou. Daca sistemul are erori numai cand conectezi placa video la placa de baza, e posibil sa fie o problema cu aceasta. Ori nu e conectata bine, ori are un conflict cu placa de baza.
Ai spus ca prima data ti-a mers, iar a doua zi nu a mai vrut. Ai schimbat ceva in pc de pe o zi pe alta?
Incearca sa montezi din nou cu grija placa, poate se rezolva.
Vezi si in Bios setarile pentru video. In mod normal, daca placa integrata e oprita, sistemul o va folosi pe cea dedicata, externa.
Daca nici asa nu merge, poate placa video are o problema. E bine sa faci testul cu ea pe un alt sistem.
Unii spun ca ar avea legatura si cu memoria ram, dar daca tu nu ai erori decat cand pui placa video externa, e putin probabil ca memoria ram sa fie cauza.