| AdEHELPaLl a întrebat:

Salut!
Am nevoie ca cineva sa-mi explice la monopoly, regula cu ipoteca. Am înțeles ca după ce o vinzi cu cât scrie pe spate o întorci dar nu am înțeles mai departe dacă exista cineva care dorește sa ma ajute i-aș fi recunoscător!
As vrea explicat clar și sa înțeleg!

Răspuns Câştigător
| Robertandrei4858 a răspuns:

Dupa ce o vinzi, nu iti mai apartine, Jocul continua iar daca cineva pica pe aceea proprietate si vrea sa o cumpere are tot dreptul.

| AdEHELPaLl explică (pentru Robertandrei4858):

Dar proprietatea merge la banca?

| AdEHELPaLl explică (pentru Robertandrei4858):

De ex daca o vreau înapoi cum.fac?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Da, proprietatea merge la banca iar de la banca tu primestii banii pentru care ai vandut-o

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Nu poți sa o cumperi decât dacă mai nimerești încă o data pe aceiași căsuța si ipoteca e goala. Daca spre exemplu tu ai vândut-o acum, iar următoarea persoana da cu zarul si muta pe aceea ipoteca, are tot dreptul sa o cumpere daca are banii suficienți.

| AdEHELPaLl explică (pentru Robertandrei4858):

Aha bro eu din cate am citit trebuie sa dau bani la banca că sa scot ipoteca de pe ea

| AdEHELPaLl explică (pentru Robertandrei4858):

Scz că tot întreb dar cum adică ipoteca sa fie goala?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Tu cand vinzi proprietetea la banca, banca te plateste iar ipoteca revine bancii (se ia de pe tabla ), din acel moment tu nu mai ai inci o treaba cu ipoteca aia.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru AdEHELPaLl):

Chenarul unde pici cand dai cu zarul, daca vinzi casuta de pe ea nu iti mai apartine, tu practic iei bani de pe ia iar casta revine intregului joc, o poate cumpara oricine din acel moment.