| Cerbul47 a întrebat:

Salut,am o intrebare care ar fi mai bun pentru jocuri in prezent si viitor având gtx 1060 6gb, ryzen 5 2600 sau ryzen 7 1700?
Dau sclipici.

Răspuns Câştigător
| FloriN714 a răspuns:

Ryzen 7 1700 e mai futureproof.e logic, mai multe core-uri, frecventa mai mare, multitasking usor. Spor.

| Cerbul47 explică (pentru FloriN714):

M-am hotarat până la urma sa imi iau i5 9400f, tu ce ai zice este mai bun?

| FloriN714 a răspuns (pentru Cerbul47):

Poate in jocuri cu maxim 10fps da, dar ca si multitasking e slab, nu o sa iti duca mai mult de un joc si un Youtube in background cu 90% Full load, si nu e futureproof.

| Cerbul47 explică (pentru FloriN714):

Mai mult de atât nu prea folosesc in acelasi timp, iar cu flutureproof ar rezista i5 macar 4 -5 ani?

| FloriN714 a răspuns (pentru Cerbul47):

Maxim 3 ani jumate.4 ani, daca ii faci putin overclock din niste programe sa il ai macar la 3ghz+ iti rezista... depinde si de placa video, rami, fiind vorba de overclock daca stii ca nu ai sursa de 600-650w, 2 coolere si un cooler de procesor bun nu e recomandat sa faci overclock.

| Cerbul47 explică (pentru FloriN714):

Procesorul are turbo boost pana la 4, 10

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Părerea mea este că gtx 1060. Acum depinde de ce zic și restul, uită-te peste părerile lorwinking.

| Cerbul47 explică (pentru Celcestietot):

Eu am intrebat de procesor placa aia o am.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cerbul47):

Vorba aia, cu cât est mai mare numărul la placă, cu atât mai bună estewinking. Corect?