| Gigabytte a întrebat:

Salut, am o placa video recent cumparata Gigabyte GV-N220C-1GI 1GB insa nu pot sa joc Gta IV la 450 - 480MB adica din placa video mi se misca in reluare cand trec de 480MB. Si ami arata ce pot folosi pana la 900MB. Specificati slaca video http://www.expertreviews.co.uk/......1gi-review

Placa pe care o aveam ATI Radeon HD 4800 avea 512MB si mergea la fel de bine ca cea cumparata noua de 1GB!

Specificati PC:
Procesor; i5- 2320 3.00 GHz/ 3.20 GHz
Memorie Ram; DDR3 8GB
Placa video:Gigabyte GV-N220C-1GI 1GB

De ce merge in reluare cand folosesc doar jumate din capacitate?

Poate fi din caouza prafului? Insa am curatat-o de praf!

Funda!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Fiindca procesorul grafic este foarte slab, memoria video nu conteaza ABSOLUT DELOC cand ai o placa ca aia.
De ce ti-ai cumparat coaja aia de placa video? e de pe vremea lu' tataia si radeonul ala e muuuuuuuult mai bun ca gt 220 avand cip grafic mai rapid, ambele placi au fost lansate in acelasi an, adica 2012, deci practic tu nu ai facut niciun upgrade, ba chiar ai dat inapoi, degeaba are placa aia 1gb ca e doar sa pacaleasca lumea, repet, CIPUL GRAFIC CONTEAZA, nu memoria video. Daca vrei sa joci gta 4 asigura-te ca umbrele sunt pe low sau chiar off, reflexiile pe low sau medium iar draw distance-ul nu e mai mare de 25

| Gigabytte explică (pentru bogdan324):

Hahaha multumesc. Ce placii video ami recomanzi pentru a rula Gta IV la maxim? happy

| bogdan324 a răspuns (pentru Gigabytte):

Daca ai ceva bani cumpara un gtx 1050 ti sau un gtx 960, nu ai nevoie de cine stie ce sursa sa le alimentezi, duce cu siguranta gta 4 pe maxim in vreo 40-60fps,tine cont ca gta 4 e foarte prost optimizat si uneori are momente cand merge prost chiar si pe cele mai bune pc-uri, ba chiar mai mult, gta 5 iti va merge mai bine ca 4, fiind mult mai bine optimizat.
Sa stii ca ar fi pacat sa iti cumperi ceva mai jos de atat ca procesorul si ramii tai sunt chiar buni chiar si in zilele astea, mai ales ca ai un i5 quad core, care s-ar imperechea perfect chiar si cu un gtx 980/gtx 1060. Oricum acea placa impreuna cu procesorul iti va duce aproape orice joc aparut pana acum pe detalii decente, recomand sa cumperi sh una din acele placi.
Totusi daca nu ai atat poti lua si un gtx 750 ti care e vreo 350, duce gta 4 pe maxim dar cu 30-40fps,sau 40-60 daca mai scazi din detalii si le pui pe high nu pe very high.

| Gigabytte explică (pentru bogdan324):

Multimesc! Cred ca am-i voi cumpara un gtx 960.

| Gigabytte explică (pentru bogdan324):

Mai am o intrebare, care crezi ca e placa video mai buna dintre cele 2 de mai jos? :)

ASUS GeForce GTX 1050 2GB Phoenix

https://www.komplett.se/......gb-phoenix

MSI GTX 1050 GAMING X 2G - Grafikkarten - NVIDIA GeForce GTX 1050 - 2 GB

https://direkt.jacob.de/......26562.html

| bogdan324 a răspuns (pentru Gigabytte):

Msi fiindca are frecvente mai mari(stock cat si oc)

| Gigabytte explică (pentru bogdan324):

Cam cat ia la curent? Sunt intr-o tara care curentul nu e atat de ieftin. happy

| bogdan324 a răspuns (pentru Gigabytte):

75w,nu e o placa sa consume mult

| Gigabytte explică (pentru bogdan324):

Multumesc pentru tot ajutorul!?