| Luke21Rules a întrebat:

Salut, am o problema, de cand mi-am luat PC am viteza de internet foarte slaba, mentionez ca e RDS cu fibra optica de 100mbp/s, eu rar ating 1.5 1mb/sec chiar nu inteleg, am o placa de retea externa de 10/100/1000 mbs/s pentru ca aveam o placa de retea integrata pe placa de baza, stie cineva cum as putea rezolva...?

2 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Hai sa facem cateva setari sa iti mareasca viteza la net.
1 Daca si conexiunea este una de tip RDS faci aceasta setare daca nu sari peste aceasta.
Start=Control Panel=Network Connections
La Local Area Conection=Properties= si debifezi toate de acolo absolut toate si dai ok.
2 Start=Run=gpedit.msc
Computer Configuration= Administrative Templates=Network= Qos Packet Scheduler=Limit Reservable bandwidth
Dai pe Enable si vezi ca iti apare 20 setezi la 0 si dai Ok.
Tot acolo la Set timer resolution Enable (setezi timpul pe minisecunde default este de 10 dar poti sa o setezi de 9, 8 pana la 5 daca este sub 5 merge aiurea).
3 Start=Run=regedit
Hkey_Current_user=Control Panel =Desktop=MenuShowDelay
Si setezi valoarea 1 nu seta valoarea 0 altfel nu va mai merge calculatorul.

4 HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters

Adaugi un REG_DWORD cu denumirea [ GlobalMaxTcpWindowSize ] si setezi valoarea 7fff sper ca te-am ajutat sa iti cresti viteza macar de 10% sau 35%.

| Jax86 a răspuns:

Cumpara o placa externa de retea dar sa fie doar 100/1000 si o sa-ti mearga perfect da e cam scumpa