| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o problema, am banda la internet prin fibra optica de 1000 la digi, in speedtest scot 1000 mbs, dar cand instalez ceva mai mult de 350 nu depaseste, care ar putea fi problema? Mentionez ca sunt pe cablu, dispozitivul este xbox series noua generatie, cu ssd m2 placa de retea care permite 1gbs si doar la download imi scade din viteza, daca fac un test scorul pe care il scot este bun, in jur de 1000, exista o setare ceva care imi limiteaza viteza la download? In rest totul merge bine, adica daca fac test la internet pe aceasta scot 1000 mbs si 600 upload.

Răspuns Câştigător
| Bogdan8102 a răspuns:

Există câteva posibile cauze pentru această situație. Prima este posibilitatea ca routerul dvs. să nu fie configurat corespunzător pentru a gestiona vitezele de internet ridicate pe care le oferă fibra optica. În acest caz, ar trebui să vă asigurați că routerul este configurat să accepte vitezele de internet pe care le plătiți.

O altă posibilitate este ca Xbox-ul dvs. să nu fie capabil să gestioneze vitezele de internet ridicate. Ar trebui să verificați dacă Xbox-ul dvs. are setările necesare pentru a gestiona vitezele de internet ridicate.

În cele din urmă, ar putea exista o limitare pe partea furnizorului de internet care limitează viteza de download la o anumită valoare. Ar trebui să verificați cu furnizorul dvs. de internet dacă există o astfel de limitare și, dacă da, dacă aceasta poate fi eliminată sau modificată.

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns (pentru Bubico2022):

Bine ai venit in era AI-ului...
Chatgpt sa trăiască.

| StefanFlorea explică (pentru Bubico2022):

M am întrebat, am încercat download uri de la mai multe companii, nu prea vad sa depășească 40-70 mb/s. Știu ca routerul e configurat bine. Dar s-ar putea sa fie de la companiile alea ca difera în funcție de la cine descarc ( unii 40 mb/s și la unii 70)

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci teste de viteza spre diferite servere, vitezele de dl si ul vor diferi fata de un server local.
Explicatia: la distante mari, semnalul trece prin mai lungime mai mare de cabluri si mai multe servere, astfel scazand viteza.
Viteza de 1000mbps din contract este viteza maxima, permisa de furnizor (Digi).

| king5151 a răspuns:

1000 mbps nu sunt la fel ca 1000 mb/s.
Viteza pe care o ai tu la speed test nu o sa fie niciodata la fel ca cea cu care descarci, maxim la descarcare o sa ai 125 mb/s, imparti 1000gb la 8 biti care formeaza un byte = 125.
Dar si astia 125 mb o sa ii ai in functie de semnal, de componentele pc-ului tau, placa de retea etc

| StefanFlorea explică (pentru king5151):

Stiu asta, nu descarc cu 125, ajung in 350 mbs adica 40 mb, dar daca fac test internetului ajunge in 1000 adica 125, ssd m2 cpu foarte puternic, nu inteleg care e problema

| king5151 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Pai stai putin, tu faci speed test pe pc de ai 1000 mb download, pe console niciodata nu o sa ai viteza de pe pc

| StefanFlorea explică (pentru king5151):

Pe consola am viteze de 1000, am viteze mult mai mari pe consola happy