| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am schimbat ieri un hard la un PC,cand l-am pornit nu aparea nimic pe monitor,se aude un tiuit si un beculet rosu aprins, nu am montat bine hardul sau am miscat ceva componenta?

2 răspunsuri:
| Babacu_Viorel_1962 a răspuns:

Monteaza HDD-ul, si scoate bateria aia rotunda de pe placa de baza pentru cateva secunde, mai intai deconectezi PC-ul de la alimentare ai un mic intrerupator de regula culoare negru montat pe sursa (in spatele PC-ului), Dupa reporneste PC-ul ar trebui sa-l recunoasca. Apoi intri in BIOS faci setarile 1 sa booteze pe DWDRW, 2 de pe HDD, dupa poti instala cu placere un nou sistem de operare. Windows, linux ubuntu...

| xbebex a răspuns:

Hardul scoatei mufele si bagale din nou procedeaza si cu rami la fel scoatei si bagai