| alexTheRock a întrebat:

Salut, am si eu o nedumerire, mi-am cumparat un pc acum recent, GTX 1060 6gb, 8gb rami, i5... mi-am descarcat GTA V, l-am instalat si merge urat, fpsuri putine, nu e cu graficile pe ultra... cu pc ul asta trebuia sa mearga ca uns si pe grafici mari, ce poate sa aiba? I-am instalat si driverele de la placa, tot

9 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ai verificat sa vezi daca placa video este setata pe high performance? acele fps-uri de care zici le ai din momentul in care ai intrat in joc sau trebuie sa treaca un timp sa mearga mai prost?

| alexTheRock explică (pentru bogdan324):

Cum intru deja sacadeaza, din meniu... cum verific daca placa e setata pe high?

| bogdan324 a răspuns (pentru alexTheRock):

Din nVIDIA control panel
Click dreapta pe desktop->nVIDIA control panel si gaseste acolo power management mode, pune-l pe maximum performance

| Wr3nch a răspuns:

Uita-te sa fie selectata placa Nvidia in Nvidia Control Panel sau GeForce Experience. Poate PC-ul incerca sa il deschida cu placa integrata.

| Al3x998 a răspuns (pentru Wr3nch):

I5 9400F nu are placa video integrata.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ai specificat generatia i5-ului... Eu cred ca faci bottleneck cu procesorul, un 1060 s-ar potrivi deja pe un i7-7th gen

| alexTheRock explică (pentru LPCTSTR):

I5-9400F 2.90GHz
Am jucat GTA V pe un i3 si n-a fost asa dezastru... nu stiu ce sa zic

| DarthNiger a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu are treaba, la procesorul lui poate sa mearga si un gtx 1650.

| DarthNiger a răspuns:

Poate ca procesorul se supraincalzeste, vezi cat de mult din procesor foloseste jocul.