| CosminSimplu a întrebat:

Am si eu o problema... am reusit sa intru in BIOS in sfarsit dupa multe cautari si m-am uitat la CPU Temperature si am vazut ca are temperatura 45-113 Grade asa scria acolo presupun ca e foarte mare asa ca vreau sa stiu cum o remediez. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

127 de grade Celsius? Cred ca programu' de monitorizare exagereaza... n-ar fi pentru prima oara.

Prima solutie (si cea mai usoara) ar fi sa montezi un ventilator pe radiatorul placii video - asta daca nu are deja, caz in care verifica daca merge bine.

A doua solutie e sa instalezi un ventilator de sursa in partea frontala/jos a carcasei, care sa sufle aer inauntru. majoritatea carcaselor au un loc special pentru montarea acestui ventilator suplimentar, + orificiile de aerisire aferente.

A treia solutie cea "muncitoreasca" e sa-ti instalezi niste ventilatoare de sursa (80mm) in puctele fierbinti din carcasa. Partea muncitoreasca e ca trebuie s-a cam gauresti/tai carcasa -nu recomand la nimeni daca nu stie ce face. Niste pozitii "strategice" ar fi deasupra procesorului si placii video -privind din lateral - ventilatoarele sa sufle inauntru si pe partea din spate/sus a carcasei, langa sursa sau deasupra procesorului -privind de sus- ventilatoarele sa sufle in afara.

Totusi, nu ai precizat daca sistemul se blocheaza. Atata timp cat merge stabil nu are rost sa-ti faci probleme. Senzorii se mai inseala...

2 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Temperatura de 45 nu este mare pentru procesor.113 grade reprezinta gradele in scala Fahrenheit, dar tot 45 grade celsius reprezinta. Daca chiar vrei sa scazi temperatura, mai pune un cooler.

| CosminSimplu explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Ok asa-i cum zici tu da mam mai interesat si mi-am luat un program de pe net SpeedFan care iti calculeaza temperatura si Temp1 si Temp2 are 127Grade cam mult si am 3 coolere 2 mai mari su unu mic undeva sub o placa verde(nu le am cu calculatoru) care nu functioneaza si placa aia e foarte fierbinte cand o ating...

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru CosminSimplu):

127 de grade Celsius? Cred ca programu' de monitorizare exagereaza... n-ar fi pentru prima oara.

Prima solutie (si cea mai usoara) ar fi sa montezi un ventilator pe radiatorul placii video - asta daca nu are deja, caz in care verifica daca merge bine.

A doua solutie e sa instalezi un ventilator de sursa in partea frontala/jos a carcasei, care sa sufle aer inauntru. majoritatea carcaselor au un loc special pentru montarea acestui ventilator suplimentar, + orificiile de aerisire aferente.

A treia solutie cea "muncitoreasca" e sa-ti instalezi niste ventilatoare de sursa (80mm) in puctele fierbinti din carcasa. Partea muncitoreasca e ca trebuie s-a cam gauresti/tai carcasa -nu recomand la nimeni daca nu stie ce face. Niste pozitii "strategice" ar fi deasupra procesorului si placii video -privind din lateral - ventilatoarele sa sufle inauntru si pe partea din spate/sus a carcasei, langa sursa sau deasupra procesorului -privind de sus- ventilatoarele sa sufle in afara.

Totusi, nu ai precizat daca sistemul se blocheaza. Atata timp cat merge stabil nu are rost sa-ti faci probleme. Senzorii se mai inseala...