| Claudyu_Claudyu_1994_OgXS a întrebat:

Salut, am si eu un laptop HP copact si imi merge farte sacadat, am placa video de 512.ram4GM. Procesor de t4200 si merge foarte greu. Astept raspunsuri.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai dă-ne detalii

| Claudyu_Claudyu_1994_OgXS explică (pentru sierra1):

Im merge asacadat pe yutube si pe destpo si pe jocuri merge foarte greu si nu stiu de la ce poate vi

| sierra1 a răspuns:

Placa video e modesta. Ce win ai pe el?

| Claudyu_Claudyu_1994_OgXS explică (pentru sierra1):

Win 7 ultimate 32bit

| sierra1 a răspuns (pentru Claudyu_Claudyu_1994_OgXS):

Dacă nu greșesc, vorbim de un laptop produs prin 2009=2010. Nu prea mai ai ce-i face. Folosește-l cu succes pentru aplicații birotice eventual navigare pe net.

| flixbuster a răspuns:

Vezi aici: http://ark.intel.com/......0-MHz-FSB-

Este un procesor de acum 10 ani. Nici placa video nu are cum sa fie mai noua fiind un laptop.

Tinand cont ca e un procesor Pentium (clasa de performanta inferioara fata de Core2Duo sau Core2Quad) si mai este si de laptop, in 2019 nu poti sa ai mari asteptari de la acest echipament.

Jocuri doar din era in care a fost facut laptopul si acelea modeste sau pe setari low. Depinde si ce placa video ai.

Corect instalat, pentru un Youtube ar trebui sa mearga bine.

Daca Windows nu performeaza corect, ai putea incerca Xubuntu 18.04.1 32 bit sau Lubuntu 18.04.1 32 bit ca ultima varianta.

Ambele sunt OS-uri Linux dar crede-ma ca nu iti pasa, cata vreme iti poti porni browser-ul si face treaba mai bine ca in Windows. Am facut netbook-uri cu Atom si Xubuntu pentru seniori (persoane peste 60 ani) si nu au nici o problema sa le foloseasca cu succes dupa ce le-am aratat cum unde sunt si cum se utilizeaza programele de baza de care aveau nevoie.

| Claudyu_Claudyu_1994_OgXS explică (pentru flixbuster):

Si nu pot sa fac ceva sa mearga mai bine

| Claudyu_Claudyu_1994_OgXS explică (pentru flixbuster):

Si nu pot sa fac ceva sa mearga mai bine

| flixbuster a răspuns (pentru Claudyu_Claudyu_1994_OgXS):

Daca este instalat corect (cele mai multe calculatoare nu sunt - de exemplu in cazul tau nu ai ce face cu Ultimate), partea de Windows si browsing (inclusiv Youtube) ar trebui sa fie ok. Despre gaming nu stiu ce sa spun - ar trebui exact model laptop, model placa video, RAM - oricum jocuri de acum 9-10 ani, dar tot asa, sa fie instalat corect (incepand cu sistemul de operare, continuand cu drivere si terminand cu setarea sistemului pentru performanta maxima - din pacate nu exista o reteta "standard", exista sute de chestii mici care se pot face sau nu in functie de situatie).