| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare... Am un laptop Acer Aspire E5-575G-51BN, i5, 4 GB RAM, SSD si GTX 950M 2GB. Problema apare in momentul cand joc CSGO. Procesorul se incalzeste la 90°C si ventilatorul se aude foarte tare. Ce as putea sa fac?
PS: Nu folosesc cooler.

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Dacă e în garanție, trebuie trimis la depanare. Dacă nu este în garanție trebuie desfăcut și verificat dacă talpa de la cooler se lipește bine de procesor, în același timp trebuie verificat ca pastila de transfer termic este întreagă sau dacă s-a întins prea mult de la căldură.

"Problema apare in momentul cand joc CSGO."
Vrei să spui că doar în acest joc observi această temperatură?
Cu ce program verifici temperatura?

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

Verific cu Core Temp si am laptopul de o saptamana jumate asa ca nu am prea apucat sa joc jocuri sau sa-l folosesc intens. Dar sunt speriat pentru ca ventilatorul este foarte zgomotos.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă și cu alt program, precum HWinfo64. Mă gândesc că e posibil ca Core Temp să nu fie compatibil cu familia Kaby Lake de procesoare Intel.

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc!