| Anonim89237 a întrebat:

Salut, as vrea sa achizitionez urmatorul pc https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3433992/
1-sunt toate componentele compatibile?
2-placa de baza suporta oc?
3-pot sa folosesc r3 2200g si placa video a acestuia fara update de bios la placa de baza?
4- mai e nevoie de ceva?
5-pe viitor as vrea sa ii mai adaug o placa video un 1050ti sau un rx 560 sursa o sa tina configuratia?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Procesorul este blocat deci nu o sa poti face overclock, placa de baza nici atat, nu este facuta pentru overclock.

Componentele sunt compatibile, dar daca vrei sa te folosesti de integrata din ryzen ai nevoie de memorii cu frecvente mai mari. (recomand chiar un 3200 MhZ)

O sa duca sursa si o placa video pe viitor.

| Anonim89237 explică (pentru Intruder19):

Am vazut teste pe net in care se poate overcloka pe placa de baza, iar procesoarele amd in general sunt deblocate de ex 2200g care l am vazut dus pana la 3.7 ghz
Dc nu ar merge?

| Intruder19 a răspuns (pentru Anonim89237):

Pana in 3.7 intra turbo boost, e un overclock automat care il face placa de baza. Daca vrei overclock de exemplu sa il duci in 4GHz nu poti pentru ca nu ai cum sa umbli la frecvente in bios.

| Anonim89237 explică (pentru Intruder19):

Nici macar memoriile ram nu pot sa fie oc?

| Intruder19 a răspuns (pentru Anonim89237):

Daca schimbi placa de baza cu una cu chipset X poti sa faci si overclock. Cu placa aia de baza nu ai ce overclock sa faci.