| burebista45 a întrebat:

Salut,as vrea sa sa cumpar urmatorul kit, format din:-procesor phenom ii x2 550 black edition
- placa de baza Asus M4A785TD-EVO
- ram corsair 4 gb 1600 mhz ddr3.
Toate aste la pretul de 400 de lei, acum nu stiu daca se merita, avand in vedere ca procesorul nu se poate debloaca in x4.Ce credeti meita cumparat acest kit?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Mai intai afli exact modelul placii de baza. Sunt 2 modele : M4A785TD-V EVO si M4A785TD-M EVO.
Dupa care te duci pe pagina producatorului (ASUS) la placa de baza respectiva si apesi pe Support sus in dreapta, dupa care pe Drivers & Tools, pe mijlocul paginii. Te intreaba sistemul de operare, alegi sistemul de operare. Apesi pe Bios-utilities, download Afudos BIOS update (primul fiind ultimul aparut), dupa care te duci pe BIOS si download primul de pe lista (M4A785TD-V EVO BIOS 2105). Cu ajutorul programului Afudos BIOS update o sa instalezi ultima versiune de bios (2105). Calculatorul o sa isi dea restart si cam atat.

Ar fi bine sa incerci sa deblochezi procesorul inainte sa faci update, sa vezi ce face.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La pretul asta e acceptabil, dar sper ca macar ai un cooler aftermarket ca lumea inclus...

| SilviaDulcik a răspuns:

Hai sa facem calculul.

Ram : 120 lei
MB : 120 lei
CPU (fara cooler) : 150 lei
Total : 390 lei
Cum a spus si KodrutZ, daca are un cooler pentru procesor ce nou costa macar 80 lei, se merita, daca nu are cooler normal, cauta in alta parte.

| burebista45 explică (pentru SilviaDulcik):

Procesorul vine cu, cooler stock.Credeti ca ar fi sanse sa il deblochez eu in x4? Fiindca vanzatorul mi-a spus ca nu prea si-a batut capu', a incercat o singura data si fiindca nu areusit l-a lasat asa.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru burebista45):

Sunt sanse daca faci un update de bios. Crede-ma, am avut un athlon II x3 450 care l-am deblocat pe o placa de baza Asrock N68 UCC in urma unui update de bios, pana atunci nu facea nimic sau nu imi apareau toate optiunile in bios, nu mai tin minte bine.

| burebista45 explică (pentru SilviaDulcik):

Iar udate-ul de bios cum se face?

| burebista45 explică (pentru burebista45):

Adica ar trebuie sa descarc ceva de pe site-ul producatorului placii de baza?

| burebista45 explică (pentru SilviaDulcik):

Ok,multumesc de raspunsuri.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru burebista45):

Mai intai afli exact modelul placii de baza. Sunt 2 modele : M4A785TD-V EVO si M4A785TD-M EVO.
Dupa care te duci pe pagina producatorului (ASUS) la placa de baza respectiva si apesi pe Support sus in dreapta, dupa care pe Drivers & Tools, pe mijlocul paginii. Te intreaba sistemul de operare, alegi sistemul de operare. Apesi pe Bios-utilities, download Afudos BIOS update (primul fiind ultimul aparut), dupa care te duci pe BIOS si download primul de pe lista (M4A785TD-V EVO BIOS 2105). Cu ajutorul programului Afudos BIOS update o sa instalezi ultima versiune de bios (2105). Calculatorul o sa isi dea restart si cam atat.

Ar fi bine sa incerci sa deblochezi procesorul inainte sa faci update, sa vezi ce face.