| Psycho777 a întrebat:

Vreau sa cer ajutorul expertilor intr-o chestie: Vreau sa imi cumpar un pc nou si voiam sa va intreb pe cei care stiti daca sunt compatibile intre ele componentele urmatoare, si daca exista vreun fel de neintelegere intre ele:
- Procesor AMD Phenom II X4 965 black edition quad core
- Asus m5a78l-m le - placa de baza
- 2x Memorie Kingmax 2gb DDR3 BUS 1333
- GTX 650 1GB.

6 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Trebuie sa se potriveasca DDR-ul si slot-ul. Adica sa fie exact acelasi numar.
Nu stiu DDr-ul la fiecare, deci nu-ti pot spune. Scuze. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
este totul in regula numai ca ar fi mai bine daca ti-ai cumpara o singura placuta de ram pentru a lasa loc de upgrade la 8gb pe viitor
1x memorie Kingmax 4gb ddr3 bus 1333
placa video nu ai spus ce ddr este, ddr 5 este cu mult mai bun decat ddr 3
vei avea nevoie de hard si dvd serial ata daca ai ata acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este in regula.
Procesorul e pe socket AM3 iar placa de baza e pe socket AM3+.

Trebuie ca placa de baza sa fie pe acelasi socket ca procesorul (AM3 si AM3+ nu e acelasi lucru), altfel nu incape.

Inca ceva, nu iti lua carcasa cu sursa integrata daca nu vrei probleme.Ia-ti o sursa buna de 200 de lei (gen: un Sirtec de 500w).

| xBro a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu sursa, phenom are nevoie de putere.
Am3+ este acelasi lucru cu am3 ca slot numai ca tine si fx-uri la potential full
doar daca placa de baza este am3 si procesorul am3+ este o problema pentru ca procesorul nu functioneaza cum ar trebui desi incape in socket.
http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_AM3%2B uite aici prima propozitie
Lafel cu FM2 si viitoarele FM2+

| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Cumpara de aici placa de baza: http://www.mediadot.ro/......2-microatx
Si procesorul: http://www.mediadot.ro/......ox-trinity
Vei beneficia la MediaDOT de cele mai mici preturi posibil si de asemenea GRATIS vei putea cere update de bios la placa de baza.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de componente.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!