| XanthiaSin a întrebat:

Cand deschind calculatorul imi apare ecranul albastru (blue screen of death) si nu pot sa scap de el pentru ca, calculatorul isi tot da restart. Am cautat pe net cum pot opri acest lucru si am descoperit ca trebuie sa intru la control panel si sa o opresc de acolo. Dar problema la mine este ca eu nu apuc sa intru pe control panel, cum imi apare desktop-ul dureaza 5 secunde dupa care apare ecranul albastru si dupa isi da restart. Nu este si alta cale de a opri sa-si dea restartul?

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul
BSoD-ul nu il poti opri ca asa vrei tu. nu e o optiune.
BSoDul apare cand windowsul detecteaza o eroare majora.

ce iti zice la BSoD sub Technical information?

| XanthiaSin explică (pentru Danzell):

Imi scrie: **** STOP 0x0000008e (0xC0000005, 0x805936C8,0xB8208900,0x00000000)

| Danzell a răspuns (pentru XanthiaSin):

Si inca o chestie windows 7 sau xp?

ok 8e, e ceva legat de eroare de citire. ram sau hdd
poti intra in safemode?
cand se deschide calculatorul apasa F8 pana iti intra in advanced boot menu.

un ecran ceva de genul:
http://www.geekstogo.com/......001749.gif

prima data incearca last known good configuration.
daca iti da iar BSoD, restarteaza si intra iar cu F8 si selecteaza Safe mode.
primul lucru de facut e sa intri in start> RUN.
in caseta care iti apare scrii cmd.exe si dai ok.
o sa iti apara o caseta cu fundal negru unde o sa scrii:

chkdsk /r

comanda asta va incerca sa iti repare sectoarele corupte de pe hdd. aici iti va cere fie sa restartezi ca sa poata face verificarea fie o face pe loc. o sa iti zica in orice caz.

daca nici dupa ce ai folosit chkdsk nu merge, iti recomand sa ai la indemana un usb bootabil cu ubuntu sau CD (sau oricare altul preferi)(usb-ul trebuie facut bootabil cu o aplicatie numita Unetbootin).
cand bootezi pe cd/usb ai UbuntuLive. sistemul va rula fara sa se instaleze. copiaza-ti ce ai important de pe HDD si dupa reinstaleaza windows-ul.(daca vrei sa ramai pe windows :P)

| XanthiaSin explică (pentru Danzell):

Am facut chestia cu chkdsk/r si tot mi-a apraut BSoD. Eu am windows XP pe el si ma intrebam daca as putea sa bag windows 7 ar disparea BSoD? Sau macar pot sa-l instalez cat timp am BSoD?

| Danzell a răspuns (pentru XanthiaSin):

Bsod-ul apare din cauza windows-ului. daca nu ai nimic necesar pe calculator iti recomand sa reinstalezi windows-ul. sau sa treci pe sisteme de operare linux gen ubuntu, mint, opensuse etc.

| j1NNNx a răspuns:

Este o problema de la windows, sau verifica compentele calculatorului (poate s-a miscat ceva).