| atvLoVeR a întrebat:

Salut.Care este diferenta dintre o placa integrata si una dedicata? Daca am o placa de 512 mb integrata si una dedicata care e diferenta?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Placa video integrata este dupa cum ii spune si numele integrata in placa de baza si daca cumva se strica ->trebuie schimbata placa de baza cu totul.In principiu, daca doresti sa folosesti laptopul pentru task-uri relativ simple, care nu necesita capacitati grafice deosebite (procesare de text, navigare pe Internet, etc) atunci o placa video integrata pe placa de baza ar trebui sa fie suficient pentru nevoile tale.
Placa video dedicata in primul rand este independenta, separata de placa de baza. Daca, pe de alta parte, planuiesti sa folosesti aplicatii dedicate prelucrarii grafice (programe de modelare, prelucare imagini – Photoshop, AutoCAD) sau esti impatimit al jocurilor pe calculator, atunci o placa video performanta ar fi indicata. Totusi, trebuie luate in considerare si dezavantajele cu care un astfel de card vine: – supraincalzirea laptopului si scurtarea perioadei de viata a bateriei.

| marmota1 a răspuns:

In parte sunt de acord cu nelul. pentru placa integrata.
placa dedicata oricare ar fi ea este facuta exclusiv pentru modelul pe care il ai. asta inseamna ca daca pica trebuie sa o cumperi de la reprezentanta conform serie/model - pe comanda

| atvLoVeR explică (pentru marmota1):

Aha,am inteles...multumesc.eu vreau laptopul cu placa dedicata sa imi mearga si cateva jocuriwinking