| AlexandraEnache a întrebat:

Care este diferenta intre placa videa dedicata si integrata?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa video dedicată se afla pe placa de bază și capacitatea ei se ia în funcție de gradul de utilizare din memoria fizică disponibilă în sistem; așa numitul share din ram.
Cea dedicata are memorie internă proprie și se montează în sloturile specia de dicate pentru ea.Aceste tipuri de plăci video sut cele mai recomandate pentru cei ce își folosesc calculatoarele la gamming, deoarece sunt într-un fel autonome; au procesoare grafice și memorii interne ce pot ajunge și la 4-5 gb, deci nu mai depind de acel share din ram, care în unele situații este un dezavantaj deoarece scade capacitatea memoriei fizice din sistem, mai ales dacă se folosește pentru aplicații ce depind de grafică. Succes

| AlexandraEnache explică (pentru DeyCj):

Multumesc mult!
Doresc sa mi achizitionez un laptop si nu stiam care este diferenta intre cele doua placi, nicidecum nu l voi folosi pentru jocuri, ci doar pentru citire mail-uri, office( word, excel, ppt), fb... tipic pentru o fata? ce mi recomanzi>placa viedo dedicata sau integrata...din descrierea ta, cred ca cea dedicata mi-ar fi mai de folos..astept raspunsul tau!

| DeyCj a răspuns (pentru AlexandraEnache):

Da dedicată e cel mai bine. Oricum toate portabilele moderne au placă video dedicată, cu excepția mini laptopurilor, și anume netbook-urilor(cele cu diagonală de 10.1-15')

| tr3ig a răspuns:

Lupule vezi ca il ametisiwinking ca de obicei stilu tauwinking. placa video dedicata are memorie proprie. placa video integrata trage din memoria calculatorului. foarte simplu, nu shogunu pe care il scrisesi tu acolowinking

| DeyCj a răspuns (pentru tr3ig):

Din păcate când scriu nu prea îmi formulez ideile.....De regulă îs la servici când scriu și iese ce iese...whistling Da văd că userii la care le răspund înteleg ce vreau să spun și asta e cel mai important, chiar dacă am o exrimare haotică și greoaie, dar cum trebuie să fac 2 lucruri simputan, iese ce iese.

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Te cred dar numa ca tu lui aici ii explicasi ca placa dedicata este aia care trage rami de pe placa de baza, si palca dedicata este aia care are rami propii. ce crezi ca intelege saracu copil din aceasta explicatie a ta? daca nu poti sa tii pasu incearca seara cand vii de la servici. decat sa dai sfaturi care sa ii incurcewinking