| IulianSTF a întrebat:

Salut, ce Laptop bun recomandati pana in 2. 000Lei?
sa mearga cat de cat bine jocurile.
Doresc raspunsuri de la cineva care chiar se pricepe.

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Uite cum sta treaba. Laptop'urile nu sunt bune pentru gaming in general. Au fost concepute pentru birou, afaceri etc nu pentru gaming. Sunt, nu zic ca nu, de exemplu de la Razer laptop'uri de gaming la 1.500 Euro, de la Alien la 1.200.
Pana in 2.000 lei adica 430 Euro, nu gasesti decat cu vreun i3, 4 GB RAM, slab, foarte slab. Ia-ti PC si cumpara piesele separat, nu e greu sa le asamblezi si o sa fie mai bun decat orice laptop de 2.000 lei.
Nu fa aceeasi prostie pe care am facut-o si eu. Acum vreo 5 ani mi-am luat laptop la 800 Euro, mai puneam 200 Euro si-mi luam o bestie de PC.

| IulianSTF explică (pentru N0xEterniS):

Daca cumpar pe piese fiind prima data o sa-mi fie foarte greu sa il aasamblez si ma framanta faptul ca nu stiu unde vine procesorul, nu stiu unde vine placa video, sursa etc

| XYZ02 a răspuns (pentru IulianSTF):

Poti sa faci asamblarea intr-un service si nu te costa mai mult de 50 ron (parca costa 30 de lei, dar nu sunt sigur)

Revenind la laptop-ul tau, apare o problema din cauza memoriei ram, unde nu gasesti modele cu 8GB, ci doar cu 4GB care sunt insuficienti pentru gaming.

Ai doua modele:
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/

https://www.pcgarage.ro/......x-black-1/

Este putin mai scump cel cu i5, diferenta de performanta fiind de 35% intre i3 si i5.
Dar oricum ai face tot ai nevoie de inca un stick de memorie ram, asa ca daca nu ai nevoie de mobilitate mai bine iti faci un desktop.