| AlexAndreiD a întrebat:

Imi poate raspunde cineva daca transferul dintre doua SSD-uri este mai rapid decat transferul dintre un SSD (programul de operare) si un HDD de 7200/64MB? Este vorba despre editare video. Pe SSD este programul de editare video si pe celalat device este locul unde ar trebui sa fie salvarea editarii video. Ma refer de o viteza care sa simte, nu despre 5% diferenta. Multumesc anticipat pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Placile video sunt an de an inbunatatite de aceea! Ca sa mearga dublu ar trebui reinventat tehnologia placilor video!

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Vei simti o diferenta de aproximativ 25% mai rapid daca vei converti pe ssd si vei muta fisierul pe HDD!

| AlexAndreiD explică (pentru lpavel):

Salut! Am inteles in urma cu 10 minute ca programele de editare video sunt limitate cumva. Pot sa am placa video pe 256 biti si SSD sau M2 in tot sistemul... Toti zic ca sa se imbunatateste viteza editarii intre 20 si 30%. In niciun caz nu depaseste 100% asa cum as vrea eu. Nu vorbesc de 3D Max sau altele profesionale. Ma refer la Corel VideoStudio sau Premier. Ai idee de asa ceva? Multumesc!

| lpavel a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Nu conteaza cu ce editezi viteza va fi la fel la copiere sau mutare. La viteza de editare ai deja un SSD, trebuie sa ai si procesor cat mai bun, placa video la fel cat mai bun, si ramii la fel buni si minim 8 gb si atunci se schimba si viteza de convertire!

| AlexAndreiD explică (pentru lpavel):

Salut. Am un Ryzen 1500X si 16RAM iar placa video este un Gainward Phantom, 660ti, de 2GB. Am facut proba cu un 1050ti de 4GB si vreau sa zic ca ambele fac la fel randarea. putin mai repede 1050 fata de 660. Adica vreo 30-40 secunde. Ma refer la acelasi fisier, identic.

Am facut proba cu asta: https://www.emag.ro/......DL3KY7BBM/

Nu inteleg de ce o placa grafica noua, nefolosita, face o randare video doar cu un minut mai repede fata de o placa video de acum 5-6 ani. Si vreau sa zic ca fisierul pentru randare este in asa fel conceput ca sa foloseasca procesorul placii grafice. Ma asteptam sa faca cel putin dublu ca viteza si putere la editare. Sunt in ceata total. Nu mai stiu unde sa intreb...

| lpavel a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Placile video sunt an de an inbunatatite de aceea! Ca sa mearga dublu ar trebui reinventat tehnologia placilor video!